چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ - 28 Sep 2022
۰
شنبه ۱۲ شهريور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۰

تا آخر شهریور ماه الگوی کشت را به استان‌های کشور ابلاغ می‌کنیم + مصاحبه

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به وضع ۰.۵ درصد عوارض صادرات محصولات آب بر و بخشودگی آب بهای کشاورزان از اجرایی کردن کشت قراردادی گندمکاران در فصل زراعی خبر داد.
تا آخر شهریور ماه الگوی کشت را به استان‌های کشور ابلاغ می‌کنیم + مصاحبه
به گزارش توليد ايرانی؛        سیدجواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی گفت: براساس قانون، وزارت جهاد کشاورزی تا آخر شهریور ماه که شروع فصل کشت (فصل زراعی) است، الگوی کشت را به استان‌های کشور ابلاغ می‌کند. تلاش مان اینست که با برنامه ریزی که انجام می‌دهیم، کشاورزان بتوانند بر اساس الگوی کشت حرکت کنند. همچنین برای حمایت از طرح الگوی کشت، قیمت خرید تضمینی را پیش از شروع فصل کشت ابلاغ خواهیم کرد که کشاورزان بتوانند با نگاه به آن، برنامه ریزی خودشان را انجام دهند.

ساداتی نژاد افزود: با توجه به دستور و تاکید رئیس جمهور بر حمایت از الگوی کشت در جلسه‌ای که در وزارت جهاد کشاورزی داشتند، و پیشنهاد بخشودگی آب بها را که مطرح کردند؛ ما در پی گفتگو با وزارت نیرو، امیدواریم بتوانیم تا هفته آینده آن را ابلاغ کنیم. کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت کنند، از بخشودگی بخشی از آب بهایشان برخوردار خواهند شد.  
 
وی درباره کشت محصولات آب بر تاکید کرد: براساس قانون، صادرات محصولات آب بر نیم درصد عوارض دارد. این عوارض برای حمایت از کشت محصولات کم آب بر و تقویت کشت محصولات اساسی است. در همین حال، ما برای صادرات محصولات جالیزی در حال حاضر ممنوعیتی نداریم، ولی با عوارضی که برای صادرات این محصولات است، بالاخره کنترل بازار داخلی را هم انجام می‌دهیم. در مواقعی که لازم باشد، عوارض را احیانا حذف می‌کنیم، یا عددش را کاهش یا افزایش می‌دهیم. البته تلاش ما اینست که صادرات محصولات را دچار ممنوعیت نکنیم و با عوارض بتوانیم آن را کنترل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت: الگوی کشتی که به استان‌ها ابلاغ می‌شود، براساس میزان نیاز داخل کشور و صادرات، برنامه ریزی می‌شود. کشاورزان همیشه در تولید گندم همراه بودند و امسال تولید گندم خیلی خوبی (در کشور) داشتیم و همچنین در سایر محصولات. امیدوار هستیم که با اجرای الگوی کشت، بتوانیم بازار داخل و حوزه صادرات را در کنترل بیشتری داشته باشیم.
ساداتی نژاد در پایان مصاحبه اضافه کرد: امسال کشت قراردادی را در گندم اجرایی می‌کنیم. بر اساس آزمایشی که بر روی ۲۵۰ هزار هکتار از گندمزار‌ها در همین فصل زراعی و همچنین ۴۵ هزار هکتار از شالیزار‌ها انجام دادیم، قرارست با اولویت گندم در سایر محصولات نیز توسعه دهیم. امیدوار هستیم که نتایج خوبی در خودکفایی محصولات اساسی برای کشور به ارمغان بیاورد.
کد مطلب: 36604
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *