دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ - 17 Jun 2024
۰
جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۰

روند کاهشی نفت معکوس شد

قیمت نفت پس از کاهش بیش از یک درصدی در روز پنج شنبه، در معاملات روز جمعه تحت تاثیر خوش بینی به کاهش خطر نکول بدهی آمریکا، بهبود یافت.
روند کاهشی نفت معکوس شد
به گزارش توليد ايرانی؛     بهای معاملات نفت برنت با ۵۹ سنت معادل ۰.۸ درصد کاهش، به ۷۴ دلار و ۴۵ سنت در هر بشکه رسید.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۸ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش، به ۷۲ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص روز پنجشنبه تحت تاثیر قوی شدن ارزش دلار آمریکا، با بیش از یک درصد کاهش بسته شده بود.

ییپ جون رونگ، استراتژیست بازار شرکت مالی آی جی در این باره گفت: کاهش ریسک نکول بدهی آمریکا، فضای بازار را ریسک پذیرتر کرده و به خرید قراردادهای نفت برنت پس از ریزش قیمت بیش از حد آنها در معاملات قبلی، منتهی شده است.

با این حال، خوش بینی نسبت به اجتناب از نکول بدهی آمریکا، تحت تاثیر آمار تورم قرار گرفته که ممکن است افزایش بیشتر نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی بزرگ جهان را ایجاب کند. دو مقام بانک مرکزی آمریکا اظهار کردند: به نظر می رسد تورم آمریکا با سرعت کافی، ملایم نمی‌شود تا به فدرال رزرو اجازه دهد روند افزایش نرخ بهره را متوقف کند.

به گفته تحلیلگران بانک ملی استرالیا، احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره در آمریکا، نگرانی‌هایی را نسبت به ضعیف شدن تقاضا برای سوخت در این کشور ایجاد کرده است. اما عاملی که از قیمت‌ها حمایت می‌کند، انتظار برای ادامه بهبود تقاضای چین برای سوخت در طول سال ۲۰۲۳ است که کندی تقاضا در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی را جبران خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آماری که هفته جاری منتشر شد نشان داد تولید پالایشگاه‌های نفت چین در آوریل، ۱۸.۹ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرده است.
کد مطلب: 37423
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *