يکشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۲ - 28 May 2023
۰
جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۵

طلا یا دلار؛ انتخاب برتر سال ۲۰۲۳ کدام است؟

قیمت جهانی طلا امروز (جمعه) ثابت بود، اما به دلیل افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو ایالات‌متحده که جذابیت شمش‌های غیر بازده را کاهش داد، به سمت دومین کاهش متوالی سالانه پیش رفت.
طلا یا دلار؛ انتخاب برتر سال ۲۰۲۳ کدام است؟
به گزارش توليد ايرانی ؛      بهای هر اونس طلا تا ساعت ۹ و ۳۲ دقیقه صبح به وقت شرقی با ۳.۶ درصد افزایش به ۱۸۱۹ دلار رسید و قیمت طلا در بازار معاملات آمریکا نیز با ۰.۲ درصد افزایش به ۱۸۲۰ دلار رسید.

طلا در بیشتر سال، تحت فشار فدرال رزرو جنگ‌طلب بود. ایلیا اسپیواک، استراتژیست ارزی گفت:، اما در پایان سال، شاهد بهبودی بودیم و به انتظارات مربوط به کاهش سرعت فدرال رزرو کمک کرد. طلا به سمت کاهش سالانه ۰.۶ درصدی پیش رفت، زیرا دلار به عنوان دارایی امن ترجیحی در میان افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو ظاهر شد. شاخص دلار بهترین سال خود از سال ۲۰۱۵ را تجربه کرد و طلا را برای دارندگان ارز گران کرد.

با این حال، با این امید که بانک مرکزی ایالات‌متحده ممکن است سرعت افزایش نرخ خود را کاهش دهد، قیمت طلا از پایین‌ترین سطح بیش از دو سال اخیر در ماه سپتامبر، نزدیک به ۲۰۰ دلار افزایش یافته است و در بهترین فصل خود از ژوئن ۲۰۲۰ بوده است. فدرال رزرو در ماه دسامبر پس از چهار افزایش متوالی ۷۵ واحدی در هر واحد، نرخ بهره را ۵۰ واحد پایه افزایش داد. نرخ‌های بالاتر، هزینه فرصت نگهداری طلا را افزایش می‌دهد.

بر اساس گزارش رویترز، اسپیواک افزود: قیمت طلا در سال ۲۰۲۳ شاهد نوسانات زیادی خواهد بود، اما خیلی جلوتر نمی‌رود، زیرا بین دلار قوی‌تر و کاهش بازده خزانه‌داری خواهد ماند. اگر رکود اقتصادی در سال ۲۰۲۳ به تقاضای صنعتی ضربه بزند، احتمالاً پلاتین و پالادیوم آسیب خواهند دید.

بر اساس گزارش بازار سایر فلزات ارزشمند، نقره ۰.۴ درصد افزایش یافت و به ۲۳.۹۷ دلار رسید، پلاتین ثابت در ۱۰۵۴ دلار و ۸۶ سنت بود و پالادیوم تغییر اندکی در ۱۸۱۴ دلار و ۷۵ سنت داشت. نقره و پلاتین هر دو به سمت افزایش سالانه حرکت کردند، در حالی که پالادیوم به سمت کاهش سالانه چهار درصدی حرکت کرد.
کد مطلب: 37115
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *