سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ - 27 Feb 2024
۰
جمعه ۲۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۵

تشدید کمبود جهانی گاز

واردات گاز طبیعی به چین با بازگشایی اقتصاد این کشور پس از تسهیل قرنطینه های کووید، سال میلادی آینده هفت درصد افزایش پیدا می‌کند و ممکن است کمبود عرضه‌ای که هم‌اکنون در سطح جهانی مشاهده می‌شود را تشدید کند.
تشدید کمبود جهانی گاز
به گزارش توليد ايرانی ؛         غول انرژی CNOOC چین، افزایش هفت درصدی واردات گاز طبیعی این کشور در سال میلادی آینده را پیش‌بینی می‌کند و از هم اکنون به دنبال خرید محموله های ال‌ان‌جی برای سال میلادی آینده است.

طبق گزارش بلومبرگ، ذخایر گاز در بخش شمالی چین، با به دلیل سردتر شدن هوا که میزان مصرف را افزایش داده، با نرخ سریعتری کاهش پیدا کرده و این وضعیت، روی تقاضای آینده برای واردات تاثیر خواهد گذاشت.

بعلاوه، واردات گاز از طریق خط لوله از آسیای مرکزی رو به کاهش است در نتیجه چین به واردات بیشتر ال‌ان‌جی نیاز پیدا خواهد کرد تا افت مذکور را جبران کند. این به معنای رقابت شدیدتر آسیا و اروپا در سال میلادی آینده برای تعداد محدودی محموله ال‌ان‌جی است.

تقاضای چین برای گاز در طول امسال پایین‌تر بوده و طبق آمار شرکت انرژی ایتلیجنس، واردات در ۱۰ ماه نخست امسال پیوسته کاهش داشته است. واردات ال‌ان‌جی در مدت ۱۰ ماه نخست سال ۲۰۲۲، کاهش ۲۱.۶ درصدی داشته که منعکس کننده پیامدهای قرنطینه و محدودیتهای دیگری است که تحت سیاست کووید صفر به اجرا درآمده اند.

با این حال، سیاست مذکور اکنون معکوس شده و تست انبوه اجباری حذف شده است. تحلیلگران بهبود اقتصادی چین را پیش بینی می‌کنند که تقاضا برای انرژی را بالاتر خواهد بود و به دلیل کمبود عرضه در بازارهای نفت و گاز، به قیمتهای بالاتر منجر می‌شود.

بر اساس گزارش اویل پرایس، تجدیدنظر پکن در سیاست کووید، بسیاری از کارشناسان بازار که انتظار داشتند تقاضای ضعیف در یکی از بزرگترین مصرف کنندگان جهان همچنان ضعیف بماند را غافلگیر کرد. اگر فعالیت اقتصادی چین بهبود سریعی پیدا کند، تامین گاز کافی برای فصل گرمایش آینده احتمالا به مشکل بزرگی برای اکثر واردکنندگان تبدیل خواهد شد.
کد مطلب: 37070
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *