شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ - 22 Jan 2022
۰
جمعه ۲۴ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۱

توضیح مرکز آمار ایران درباره طرح آمارگیری لوازم خانگی

به دنبال حواشی ایجاد شده درباره گزارش رسمی مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت فروش لوازم خانگی خارجی و همچنین دلایل عرضه این محصولات از نگاه فروشندگان، این سازمان توضیحاتی ارائه کرد.
توضیح مرکز آمار ایران درباره طرح آمارگیری لوازم خانگی
به گزارش توليد ايرانی؛           طی مدت اخیر مرکز آمار ایران اقدام به انتشار نتایج آمارگیری در رابطه با لوازم خانگی کرده و موضوع‌های مختلف را از نگاه فروشندگان لوازم خانگی مورد بررسی قرار داده که از جمله آن دلایل توجه مشتری به لوازم خانگی خارجی، دلایل اصلی عرضه لوازم خانگی خارجی در ایران و همچنین عوامل افزایش تمایل به خرید لوازم خانگی داخلی بوده است.

در واکنش به این آمار، برخی کارشناسان با نقد نحوه طراحی پرسشنامه و ابعاد آماری گزارش مرکز آمار پیرامون صنعت لوازم خانگی، از این مرکز خواستند شفاف‌سازی کند و پاسخ دهد که از کی و برای مبنای کدام روش علمی، نظر خریداران خرد را از فروشندگان عمده می‌پرسند؟

حالا مرکز آمار ایران در توضیحی به جریان نتایج آمارگیری لوازم خانگی و پاسخ به شبه‌های ایجاد شده در این رابطه پرداخته که در ادامه آمده است:
"در پیشگفتار، مقدمه و نشریه طرح آمارگیری از نتایج کارگاه های عمده فروشی و خرده فروشی لوازم خانگی ۰۹۳۲ و فراداده های این پیمایش، آمده است: یکی از بخش های مهم بازرگانی کشور، بخش خرید و فروش لوازم خانگی است که اثر مستقیم بر بسیاری از فعالیت های اقتصادی را دارا است. در همین راستا و برای تهیه اطلاعات مناسب از ویژگی های کارگاه های دارای فعالیت خرید و فروش کالاهای خانگی، این طرح به اجرا درآمده است تا در برنامه ریزی های اقتصادی به کارگرفته شود. این طرح علاوه بر رفع نیازهای بخش اقتصادی فعالیت های عمده و خرده فروشی لوازم خانگی، برخی از نیاز های کاربران را در زمینه وضعیت فروش کالاها بر اساس تولیدات داخلی و خارجی فراهم می آورد.

هدف از اجرای طرح آمارگیری مذکور، جمع آوری آمار و اطلاعات مورد نیاز به منظور محاسبه ارزش تولید، ارزش مصارف واسطه، ارزش افزوده، ارزش تشکیل سرمایه ی ثابت ناخالص، وضعیت فروش کالاها از نظر تولید داخلی وخارجی و راه های بهبود وضعیت فروش تولیدات داخلی و استفاده بیشتر از آنها در فعالیت های مورد نظر است.

همچنین جامعه هدف آن کارگاه‌های مستقل و متبوع دارای کد فعالیت عمده فروشی کالاهای خانگی( بخشی از زیرکد ۴۶۴ شامل ۴۶۴۹۱ و  ۴۶۴۹۴  و کدهای مربوط به خرده فروشی کالاهای خانگی) بخشی ازکدهای ۴۷۴ و ۴۷۵ شامل۴۷۴۲۰ و ۴۷۵۳۱ و ۴۷۵۹۰ برگرفته ازنسخه ۴ ISIC که در مناطق شهری کل کشورفعالیت دارند، جامعه هدف این طرح را تشکیل می دهد.

دراین طرح، اطلاعات از طریق مراجعه مستقیم آمارگیران به کارگاه های دارای فعالیت فروشگاه‌های کالاهای خانگی و به صورت مصاحبه حضوری با مسئول یا مدیر کارگاه( واحد آماری) گردآوری و تکمیل پرسشنامه انجام شده است.

برآورد پارامترهای مورد نظر در سطح استان و کل کشور و برای پارامترهای نظر سنجی نیز در سطح کل کشور قابل ارائه و تعداد کارگاه های پاسخگو به نظر سنجی ها، ۵۷۳۱۰ کارگاه بوده است. اطلاع نگاشت ها نتایج اختصاری را نشان می دهند که می توان ازآنجا به گزارش و نشریات اصلی هدایت شد.

در نتایج این طرح آماری برآورد می‌شود فقط هفت درصد از فروشندگان اقدام به خرید و فروش لوازم خانگی خارجی کرده بودند و 48 درصد خرید و فروش کالای داخلی داشتند و 45 درصد خرید وفروششان هم داخلی و هم خارجی بوده است."

مرکز آمار ایران در بخشی دیگر به اعلام نقد  کارشناس مبنی بر "استناد به این قبیل از افراد که ذینفع بازگشت محصولات خارجی هستند، دور از متدولوژی علمی افکارسنجی وخارج از دایره انصاف است" پاسخ داده و اعلام کرده که حتی اگر جمله نویسنده پذیرفته شود، دانستن نظرات فروشندگان در زمان پیشین، نفی دانستن از نظرات دیگر اقشار نبوده و آگاهی است که می تواند برای سیاستگذاری کارگاه تولید کننده و مقایسه با حال مفید تلقی شود.

"آگاهی تولیدکنندگان ازدیدگاه فروشندگان که متاثر از تقاضای مشتریان است نوعی خدمت به جامعه تولیدکنندگان است؛ هرچند اگر مواردی از آن قابل قبول نباشد، اما موارد مورد قبول می تواند به سیاستگذاری و راهبرد چگونگی تولید یاری کند. استفاده از ظرفیت های پیشینِ نتایج آماری با توجه به محدودیت های منابع انسانی واعتباری می تواند از رویکردهای مثبت تلقی شود؛ نه اینکه با بسته های ذهنی خود و خدای نکرده انتساب گرایش سیاسی به قضاوت پیمایشهای آماری مبادرت شود.

اینکه دانسته شود چنین اطلاعاتی وجود داشته و کارگاه های تولیدی وفعالان این بازار از آن مطلع شوند و از این ظرفیت بتوانند در فعالیت های خود استفاده کنند در تخصیص منابع و اتخاذ راهبرد آنها موثر تلقی می شود. بدیهی است پرسش از فروشندگان لوازم خانگی در مورد سلیقه خریداران دراین پیمایش، استفاده از ظرفیت این آمارگیری، برای ارایه ارزش مضاعفی بوده که هم اکنون نیز آگاهی از آن می تواند تولید کنندگان لوازم خانگی را برای سیاستگذاری درجهت کاهش ضعف ها و بهبود و کیفیت و ارتقای تولید و پیشگیری از واردات و رقابت کالای خارجی و جلوگیری از قاچاق پشتیبانی کند  و برای تخصیص منابع در به روز کردن اطلاعات مورد لزوم، برای فعالان این بازارها موثر باشد."

در ادامه مرکز آمار اعلام کرده است که "دغدغه کارشناسی و رسالت آماری حکم می کند با تصویر برداری واقعیت ها بتوان با شناخت چرایی ها وضعف ها و قوتها، نظام تصمیم گیری از جمله در کارگاه های تولیدی کالای داخلی پشتیبانی شوند و با برداشت ها و عصبیت های صنفی استتار نشود.

بدیهی است همان طور که ماهیت نتایج این پیمایش آماری جنبه آگاهی داشته و هر تولیدکننده منصف وصادق از مواردی که ممکن است در شرایط کنونی نیز مطرح باشد، می‌تواند در حد ظرفیت و محدودیت درسیاستگذاری تولیدات خود به کارگرفته و استفاده کند و نهادهای مرتبط مانند نهادهای مالی را کمک خواهد کرد برای حمایت از افزایش کیفیت و نوآوری وتجهیز واحد های تحقیق و توسعه این واحد های تولیدی و ظرفیت سازی اقدام موثر کند تا کالای ایرانی جاذبه مردمی بیشتر از  پیش یابد. هرچند از هراطلاعات  آماری، عده ای را خوش و عده ای دیگر برنتابند، اما رسالت آماری بی طرفی و تجهیز نظام تصمیم سازی را تجویز می کند.

اینکه ۲۲درصد فروشندگان براساس این نظرسنجی، دلیل توجه مشتریان به لوازم خانگی خارجی را به جهت کیفیت بالاتر و ۷۰ درصد، قیمت مناسب تر عنوان کرده اند و ۲۲درصد کیفیت بهتر  کالای خارجی را به دلیل تکنولوزی و نوآوری، و همچنین از طرف دیگر ۰۲درصد فروشندگان، عوامل موثر برای افزایش تمایل به خرید لوازم خانگی داخلی را افزایش کیفیت و۲۲ درصد کاهش قیمت عنوان کرده اند و متغیرها و مصادیق دیگرعنوان شده از طرف آنان، تولیدکنندگان این کالاها را بر تاکید کیفیت بیشتر و تجهیز برای افزایش کیفیت حساس خواهد کرد .

انتظار از نویسندگان و کارشناسان دلسوز تولید داخلی و کالای ایرانی این است که براساس نتایج اطلاعات آماری، رهنمود و راهبردهای عملیاتی را به تولیدکنندگان توصیه کنند؛ بنابراین هر رویکرد کارشناسی و انصاف علمی که اطلاع نگاشت مربوط را مطالعه و برای جست‌وجو بیشتر به نشریات مراجعه کند، غیر از رسالت پایدار بی طرفی مرکز آمار ایران،‌ برداشت دیگری نخواهد داشت. مرکز آمار ایران در زمین تجهیز نظام تصمیم سازی و تصمیم گیری برای پیشرفت این مرز و بوم و ایران اسلامی فعالیت می کند."
کد مطلب: 32298
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *