يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 20 Oct 2019
۰
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۳

لاریجانی و بدهی تولید کنندگان

رئیس مجلس با بیان این که واحدهای تولیدی باید به اندازه توانشان در این شرایط خاص مالیات دهند، گفت: نباید پرونده های بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی ده سال قبل واحدهای تولیدی را الان و در این شرایط کنونی سخت مطالبه کرد.
لاریجانی و بدهی تولید کنندگان
توليد ايرانی: علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن در سالن اجلاس سران گفت: حضور مسئولین در این مراسم، نشانگر همبستگی در قوا برای عبور از این شرایط است.

وی افزود: رفتارهای غیرقابل پیش بینی آمریکا برای همه کشورها مشکل ساز است، شرایطی که آمریکا برای ایران به وجود آورده یک تروریسم اقتصادی است. با پدیده ای به نام ترامپ با آن ادبیات خاصش روبه رو هستیم، این وضع البته ادامه نمی یابد.
رئیس مجلس در ادامه گفت: از هر پیشنهاد سازنده ای برای حفظ منافع کشور استقبال می کنیم اما بازیچه دست کسی نخواهیم شد. مساله اصلی کشور ما این روزها مساله تولید و رونق تولید است. در این دوره خاص، باید شرایط و مقررات و سازوکارهای خاصی داشته باشیم.
وی افزود: در خصوص رونق تولید، اتاق بازرگانی یک مجموعه ای تدوین کردند که به مرکز پژوهش ها ارایه شد و از نظرات فعالان اقتصادی استقبال می کنیم. نماینده اتاق بازرگانی هم در کمیسون ها و هم در صحن علنی مجلس می تواند حضور یابد و نظرات تخصصی خود را ارایه دهد.
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که قانون تسهیل فضای کسب و کار ظرفیت های زیادی دارد که همه بخش های آن هم اجرا نشده است گفت: حکم قانون تسهیل فضای کسب و کار اجرا شده و 25 حکم آن هنوز اصلا اجرا نشده است. قانون تسهیل فضای کسب و کار بعد از مطالعات زیاد، توسط خود صنعتگران تدوین شده است. سامان دادن قوانین بخش های تولیدی کشور را در دستور کار بررسی داریم.

وی افزود: در برخی مسایل ساختاری، پیچیدگی هایی وجود دارد که نیاز به بازنگری است. اصلاح قوانین مالیاتی برای حمایت از بخش های تولیدی باید مدنظر واقع شود، این تغییر ضروری است و پیشنهاداتی هم داده شده است.
رئیس مجلس با بیان این که برای بی ثباتی نرخ ارز که از مسایل مخل تولید و باعث ایجاد تورم است، نیز راهکارهایی ارایه شد به وزیر صمت توصیه کرد متناسب با وضعیت موجود، شرایط و قوانین برای تولید در نظر گرفته شود.
لاریجانی با بیان این که برای زنده نگه داشتن تولید، نیاز به سازوکارهای متناسب با شرایط کنونی داریم افزود: اگر تولید محور توسعه است باید همه بخش ها به آن کمک کنند، واحدهای تولیدی باید به اندازه توانشان در این شرایط خاص مالیات دهند. نباید پرونده های بدهی مالیاتی و تامین اجتماعی ده سال قبل واحدهای تولیدی را الان و در این شرایط کنونی سخت مطالبه کرد، بلکه باید به واحدهای تولیدی تنفس داد. برای تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی تسهیلات باید در نظر گرفته شود، بانک مرکزی برای زنجیره تولید تسهیلات در نظر گرفته است.

وی افزود: سهم بخش های صنعتی و معدنی از تسهیلات بانکی طبق قانون 40 درصد است، این سهم باید اجرا شود و بانک‌ مرکزی آن را به خصوص در این شرایط لحاظ کند. بانک‌ها بر واحدهای تولیدی دارای معوقه بانکی سخت گیری نکنند، بانک مرکزی برای این کار کمک و همکاری کند.
لاریجانی با بیان این که برای این دوره محدود سخت، سازوکارهای خاصی در نظر گرفته شود که به فعالان تولید سخت نگذرد گفت: وزارت صمت پنجره واحدی برای تسهیل ورود سرمایه گذاران و صنعتگران در بخش صنعت ایجاد کند.

وی تاکید کرد: در شرایط سختی هستیم، اما اگر می خواهیم نشان دهیم که یک ایرانی باغیرت هستیم امروز باید نشان دهیم. در زیر همه این فشارها، همبستگی ملی حفظ شده است که به تمدن و ریشه دار بودن ایران بازمی گردد. برخی رسانه ها مشاجرات در کشور ایجاد می کنند، فرعیات نباید بزرگ شود.
لاریجانی گفت: صنعتگر نباید احساس تنهایی کند، بلکه باید به این احساس برسد که رسانه ها و دولت و مردم و همگان پشت آن هستند. وزارت صمت با نگاه عمل گرایانه مسائل را رصد و به جلو ببرد.
 
کد مطلب: 9297
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *