يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - 20 Oct 2019
۰
سه شنبه ۱۱ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۴

«کشاورزی»، ناجی اقتصاد|پرورش گوسفند جای سپرده‌‎های بانکی را گرفت

افزایش ۲ برابری قیمت گوشت گوسفندی بدون رشد قابل توجه هزینه های تولید و رشد بارش ها در مراتع کشور، فضای جذابی برای رشد سرمایه گذاری در حوزه پرورش دام ایجاد کرده به گونه ای که برخی سرمایه ها از بانک ها به سمت دامداری سوق پیدا کرده است.
«کشاورزی»، ناجی اقتصاد|پرورش گوسفند جای سپرده‌‎های بانکی را گرفت
به گزارش توليد ايرانی؛ سال 98 که با باران های سیل آسا همراه بوده، سال پررونقی را برای بخش کشاورزی ایران رقم زده که اگر از این فرصت استثنایی استفاده شود، با توسعه بخش کشاورزی می توان بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصاد را حل کرد. 
یکی از مهم ترین عوامل در هر فعالیت اقتصادی توجه به بازار است و در صورتی که بازار مناسبی برای فروش وجود داشته باشد احتمال موفقیت آن فعالیت اقتصادی بسیار زیاد است؛ این مهم اکنون برای تولید کنندگان گوشت قرمز فراهم شده است و دامداران می توانند از فعالیت اقتصادی که انجام می دهند سود مناسبی به دست آورند.

قیمت هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی در سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از 2 برابر افزایش یافته و هرکیلوگرم آن از 42 تا 43 هزار تومان به 85 تا 95 هزار تومان رسیده است.
در حالی که قیمت گوشت قرمز در بازار افزایش این چنینی داشته است اما هزینه های تولید این محصول در کشور در مقایسه با قیمت مصرف کننده افزایش نیافته است به طوری که هزینه خوراک دام که بیشترین هزینه را برای تولید کنندگان به همراه دارد کماکان از حمایت های دولت بهره مند است و نهاده های دام مانند ذرت و کنجاله سویا  با ارز 4200 تومان وارد می شود وموقعیت استثنایی برای تولید کنندگان این بخش ایجاد کرده است. 

وزارت جهاد کشاورزی همواره اعلام می کند که تمام نیاز تولید کنندگان دام و طیور کشور به نهاده ها را با ارز دولتی تامین می کند اما تولید کنندگان مدعی اند که بخشی از این نیاز را می توانند با قیمت مصوب دولتی تامین کنند و مجبور هستند مابقی را  از بازار آزاد تهیه کنند؛ با این وجود تولید در این بخش کماکان بسیار به صرفه است.
 بر اساس اعلام دبیر ستاد تنظیم بازار بعد از توقف واردات گوشت قرمز با ارز 4200 تومانی این محصول رقابتی و عرضه و تقاضایی شده است و دولت دخالتی در تعیین قیمت ها ندارد که این امر شرایط مناسبی را برای تولید کنندگان داخلی مهیا کرد. 
همچنین افزایش بارش ها در سال جاری مراتع سرسبزی را در مناطق کوهستانی سراسر کشور ایجاد کرده که به پرورش دهندگان دام های سبک و سنگین سال پررونقی را نوید می دهد.پرورش دام، محلی برای ورود سرمایه های سرگردان
سود دهی بالا، جذابیت ها را در بخش پرورش دام سبک گوسفندی به حدی افزایش داده است که تولید کنندگان به دنبال جذب سرمایه های سرگردان و حتی کوچک برای تولید و گسترش کار خود هستند.
 شاید در این روزها در کوچه و خیابان پیشنهاد سرمایه گذاری برای پرورش دام حتی با مبالغ کم را شنیده باشید که به افراد پیشنهاد می شود چند میلیون تومانی که در اختیار دارند را بدهند تا بعد از پرواربندی و در نظر گرفتن هزینه تولید اصل پول خود و سود بیشتری از سود بانکی دریافت کنند.

دولت از دامداری ها چه حمایت هایی می کند؟
پرورش و پرواربندی دام سبک در کشور علاوه بر اینکه شامل حمایت های دولتی برای تامین نهاده می شود،  تسهیلات و خدمات دولتی دیگری نیز دریافت می کنند به طوری که تولیدکنندگان این بخش می توانند برای اجرای طرح خود از تسیهلات اشتغال روستایی و عشایری که از محل صندوق ذخیره ارزی تامین شده و سود کمی دارد استفاده کنند؛ همچنین در این بخش سازمان دامپزشکی نیز خدمات بهداشتی به تولید کنندگان ارائه می دهد.
کد مطلب: 9282
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *