شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - 20 Jul 2019
۰
سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵

یخزدای سبز برای جاده های برفی در ایران تولید شد

محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ماده ای به عنوان یخ زدا شدند که برای ذوب شدن یخهای جاده ها به کار می رود بدون اینکه به محیط زیست و گیاهان آسیبی وارد کند.
یخزدای سبز برای جاده های برفی در ایران تولید شد
به گزارش توليد ايرانی؛ محمدرضا سویزی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده «یخ زدای سبز» و عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر اظهار کرد: ما موفق شدیم موادی به عنوان یخ زدای سبز تولید کنیم که جایگزین مناسبی برای نمک است.
وی با بیان اینکه نمک همواره به سطح جاده ها آسیب وارد می کند، بیان کرد: همچنین استفاده از شن و ماسه می تواند سطح جاده را لغزنده کند؛ از این رو استفاده از این یخ زدا می تواند بسیار کاربردی باشد.
مدیر این شرکت دانش بنیان تاکید کرد: همچنین نمک مشکلات زیست محیطی، خشکی گیاهان و تخریب بتن و ابنیه را در پی دارد به همین دلیل است که کشورهای امریکایی و اروپایی از یخ زدا استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه این یخ زدا به تولید صنعتی رسیده است، بیان کرد: این ماده که می تواند به صورت پودر و مایع باشد مشکلات زیست محیطی شن و نمک را ندارد و برای گیاهان مانند کود عمل می کند.
سویزی با اشاره به ماده اولیه یخ زدای سبز که در این شرکت دانش بنیان تولید شده، خاطر نشان کرد: این ماده از خاک معدنی و یک ماده شیمیایی که در صنعت پتروشیمی موجود است، تولید می شود.
وی با بیان اینکه قیمت تمام شده این ماده کمتر از نمک است، عنوان کرد: مضراتی که نمک در دراز مدت ایجاد می کند هزینه بیشتری را به محیط زیست و کشور وارد می کند اما این یخ زدا ضرری برای محیط زیست ندارد.

به گفته عضو هیات علمی دانشگاه مالک اشتر، ما توانسته ایم دانش فنی این ماده را بدست آوریم و برای تولید انبوه آن نیاز است که با شهرداری وارد مذاکره شویم؛ اما در صدد هستیم علاوه بر تولید در کشور به صادرات آن بپردازیم.

وی تاکید کرد: ما می توانیم این ماده را ۷۰ درصد قیمت نمونه های چینی به چین، روسیه، کشورهای اروپای شرقی، … و کشورهای سردسیر صادر کنیم.
سویزی تاکید کرد: امید ما به صادرات بیشتر است زیرا در اواسط تیرماه همراه هیاتی از معاونت علمی و فناوری به روسیه می رویم که با آنها از این کانال بازاریابی کنیم.
کد مطلب: 9079
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *