دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ - 26 Aug 2019
۰
چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۶

با ایجاد وزارت بازرگانی اوضاع بهتر که نمی‌شود بدتر هم می‌شود/ اختلال در تنظیم بازار کشاورزی با احیای وزارت بازرگانی

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: اگر وزارت بازرگانی با ساختار قبلی احیا شود، تنظیم بازار محصولات کشاورزی دچار مشکل می‌شود.
با ایجاد وزارت بازرگانی اوضاع بهتر که نمی‌شود بدتر هم می‌شود/ اختلال در تنظیم بازار کشاورزی با احیای وزارت بازرگانی
به گزارش توليد ايرانی؛ محمدرضا اسکندری مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر و وزیر اسبق جهاد کشاورزی، امروز در جمع خبرنگاران گفت: اینکه بعد از سیل گفته می‌شود، اگر سدها نبود، بارندگی اخیر خسارات بیشتری وارد می‌کرد، باید بگوییم کسی مخالف سدسازی نیست، بلکه می‌گوییم باید آبخیزداری هم در کنار سدسازی مورد توجه قرار گیرد که در بالادست سدها آبخیزداری اجرا شود و حرف ما این است، اگر پول برای سدسازی هست، باید برای آبخیزداری هم بودجه در نظر بگیرند.

وزیر اسبق جهاد کشاورزی گفت: اگر آبخیزداری جدی گرفته می‌شد و عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری انجام می‌شد، پنج برابر بارندگی امسال را هم می‌توانست مهار می‌‌کند.
به گفته وی، در استان خوزستان قبل از بارندگی آب سدها را رها نکردند و حتی جلوی کشت پاییزه ذرت و کنجد گرفته شده بود و بعد از بارندگی آب سدها رها شد که خوزستان بیشترین خسارت را در کشاورزی دیده است.

وی گفت: براساس اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی کل خسارات سیلاب به کشور ۳۵ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که ۱۳ هزار میلیارد تومان آن در بخش کشاورزی بوده است.

مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر همچنین در مورد طرح دولت برای احیای وزارت بازرگانی گفت:‌ اولاً طبق قانون برنامه پنجم توسعه نباید بیش از ۱۸ وزارتخانه داشته باشیم که اگر بخواهند وزارتخانه جدید ایجاد کنند، باید حداقل دو سوم رأی نمایندگان را داشته باشند.

وی تاکید کرد: همچنین اگر قرار است وزارت بازرگانی با وظایف قبلی احیا شود، تنظیم بازار محصولات کشاورزی دچار مشکل می‌شود و با احیای وزارت بازرگانی نه تنها وضع بهتر نمی‌شود، بلکه اوضاع تولید در کشاورزی بدتر می‌شود.

اسکندری با اشاره به خاطره‌ای از سفر خود در زمان وزارت به کشور ترکیه گفت: در آنکارا پیاز به بالای ۱۵۰۰ تومان به پول ایران رسیده بود.

آن موقع پیاز در بناب آذربایجان کیلویی ۵۰ تومان هم مشتری نداشت و وقتی به وزیر مربوطه گفتم پیاز ایرانی درجه یک را لب مرز به شما کیلویی ۲۵۰ تومان تحویل می‌دهیم، او پاسخ داد درست است که ۷۰درصد پیاز ترکیه وارداتی و ۳۰ درصد تولید داخلی است، اما اکنون فصل برداشت همان ۳۰ درصد است و ما برای حمایت از کشاورزان خود حاضریم پیاز ۱۵۰۰ تومانی مصرف کنیم، اما واردات صورت نگیرد بنابراین همه کشورها نسبت به تولید کشاورزی خود حساسیت به خرج می‌دهند و از کشاورزان خود حمایت می‌کنند.

وی افزود: یکی از مقامات دولتی گفته بود، برای تنظیم بازار مرغ شب عید ۵۰ هزار تن و برای ماه مبارک رمضان نیز ۵۰ هزار تن مرغ باید وارد کنیم، در حالی که ظرفیت تولید مرغ کشور به سه میلیون تن رسیده و باید از تولید داخل حمایت کرد و ذخایر استراتژیک از تولید داخل تأمین کنیم.

اسکندری گفت:  معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفته برای تولید روغن خوراکی نقشه تولید دانه روغنی کلزا را تهیه کرده‌ایم و این بارندگی‌های اخیر فرصت مناسبی برای تولید دانه‌های روغنی فراهم کرده است و به جرأت می‌توانم بگویم با مدیریت و برنامه‌ریزی هم می‌توان روغن کشور را ظرف سه سال تأمین کرد و هم با اصلاح نژاد دام‌های کشور می‌توان تولید گوشت قرمز و کره را در داخل تأمین کرد.

وی همچنین با بیان اینکه شرکت پشتیبانی امور دام وظیفه خود در تنظیم بازار محصولات پروتئینی را به درستی انجام نمی‌دهد، گفت: نهاده‌هایی که با ارز دولتی وارد شده اگر نظارت نشود سر از بازار دلالی در می‌آورد. در حالی که باید نهاده‌های وارداتی ارزان در اختیار مرغداران و دامداران آن هم از طریق تشکل‌های موجود داده شود و در عوض گوشت مرغ و گوشت قرمز از آنها به قیمت مناسب تحویل گرفته و در اختیار مردم قرار داده شود.
مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت: نظارت بر ۳۰ تشکل مرغداری و دامداری کار آسانی است و به راحتی می‌توان زنجیره تأمین خوراک و مواد اولیه تولید مرغ و تخم‌مرغ را نظارت کرد و قیمت گوشت و مرغ و تخم‌مرغ را در بازار تنظیم کرد.

حواله گوشت دولتی در بازار دلالی
اسکندری افزود: اخیراً‌ فردی آمده بود که ۱۰ تن حواله گوشت گرم از یکی از شرکت‌های زیرمجموعه پشتیبانی امور دام دریافت کرده و به ما پیشنهاد می‌داد، برای پرسنل سازمان خود حواله را بخریم، اما به او گفتم مردم برای خرید گوشت با قیمت دولتی با کارت ملی و صف معطل می‌شوند، چگونه حواله ۱۰ تن گوشت قرمز گرم در دست شما است که او گفت اگر شما نخرید این حواله را به کیلویی ۶۰ هزار تومان در بازار می‌فروشم و این نشان می‌دهد، در توزیع گوشت گرم وارداتی که با ارز دولتی وارد شده نظارت کافی نمی‌شود.
وی همچنین در مورد اثر کارهای آبخیزداری بر کنترل سیلاب عنوان کرد: من می‌گویم اگر پول برای سدسازی وجود دارد باید کارهای آبخیزداری در بالادست سدها نیز اجرا شود.


امسال دبی رودخانه کارون در بخش اهواز تا ۳۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید در حالیکه من ۹ سال مسئول جهاد خوزستان بودم و در آن موقع دو سیل آمد که دبی رود کارون به ۴ هزار متر بر ثانیه هم رسید اما آب همه جا را نگرفت تازه آن موقع سد کرخه هم نبود و آب به هورالهوزیه ریخته شد، اما شهرها را آب نگرفت.


مدیرعامل سازمان اقتصادی کوثر گفت:‌اگر آبخیزداری در بالادست سدها اجرا نشود نتیجه این می‌شود که سدهایی مانند سد کرج که ظرفیت ۵۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره داشت، اکنون قسمت عمده آن پر از رسوب سیلاب شده است.

در این مراسم فرود شریفی رئیس اسبق سازمان جنگل‌ها در مورد آبخیزداری گفت: بعد از سیل شیراز عده‌ای می‌گویند باید همه جا سد بزنیم در حالیکه سیل تازه آمده و چگونه می‌توانیم سد بزنیم مگر در گلاب‌دره تهران سیل آمد باید در تجریش سد بزنیم. به نظر من عده‌ای می‌خواهند به این بهانه اعتباراتی جذب کنند، در حالی که سدها دارای سازه گران‌قیمت هستند که طی ۱۰ تا ۲۰ سال ساخته می‌شوند اما کارهای آبخیزداری به راحتی قابل انجام هستند که جلوی حرکت آب در بالا دست‌ها و ایجاد سیلاب را می‌گیرند.
وی به اجرای یک طرح آبخیزداری در اطراف تهران اشاره کرد  که با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ظرف سه سال اجرا شد که در یک دشت خشک و بی‌آب و علف اجرا شد و بعد از سه سال آن منطقه هزار هکتاری با هزینه‌کرد ۱.۵ میلیارد تومان تبدیل به یک منطقه سرسبز با استخرهایی از ذخیره آب و پوشش گیاهی مناسب، درختکاری و حتی پرورش پرندگانی مانند کبک تبدیل شده است.

شریفی گفت: تبخیر آب در بالادست‌ها ۱.۲ میلی‌متر در روز و در زمین‌های دشت ۱۰ میلی‌متر در روز وجود دارد. هم‌اکنون در کشور حدود ۱۵ میلیون متر مربع عرصه وجود دارد که قابلیت اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری دارند و می‌توان اگر تا هزار سال آینده هم باران بیاید آب  را در این مناطق ذخیره کرد.

وی همچنین با نشان دادن عکس‌هایی از کارهایی از آبخیزداری در دشت قزوین گفت: مناطقی که مستعد سیلاب بودند، با اجرای عملیات آبخیزداری هم‌اکنون سرسبز و آباد شده‌اند.

اسکندری در ادامه صحبت‌های خود با بیان اینکه سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید از اعتبارات دولتی استفاده نمی‌کند، گفت: ما اعتقاد به تولید داخلی داریم حتی به ما پیشنهاد واردات گوشت و فروش گوشت تنظیم بازاری وارداتی دادند اما گفتیم باید این کارها از محل تولید داخل صورت گیرد.

وی افزود:‌ در مجموعه شرکت‌های سازمان اقتصادی کوثر همه نوع الکتروموتور حتی تا قدرت ۱۰ مگاوات را می‌توانیم تولید کنیم یا در مجموعه تلویزیونی شهاب تولیدات درجه یک روانه بازار می‌شود.

اسکندری در مورد خسارت سیل گفت: به گونه‌ای که در دریاچه سد ایوشان دورود ۲۵ قفسه پرورش ماهی قرار داده شده و همچنین در مجموعه مرغ چگینی که در مسیر سیلاب اخیر قرار داشت و نیز مجموعه آبزی‌پروری در مناطق سیل‌گیر لرستان مجموعه‌ای در الیگودرز، دورود، الشتر و کرمانشاه، دریاچه سد تنگه همام لرستان، مرغ مادر چگینی لرستان به علت اینکه پیش‌بینی‌های لازم از قبل انجام شده بود، خوشبختانه هیچ آسیبی از سیلاب اخیر ندیده‌اند.

وی گفت: با مدیریت و پیش‌بینی می‌توان جلوی خیلی از خسارات را گرفت تا مردم در زمان بروز حادثه دچار کمترین خسارات شوند. 

اسکندری همچنین به فعالیت‌های سازمان اقتصادی کوثر اشاره کرد و گفت: در سال ۹۷ با توجه به هدف شفافیت و گردش مالی و مشارکت دادن مردم نیروگاه زاگرس کرمانشاه و نیز مجموعه مرغ ماهان در بورس ارائه شد و در ظرف ۲۰ دقیقه ۳۳۶ هزار نفر سهام عرضه شده را خریداری کردند. در مجموعه مرغ ماهان ۱۰ درصد سهام عرضه شد که آن را هم ۳۳۴ هزار نفر به قیمت پایه هر سهم ۴۰۰ تومان عرضه شد و امروز قیمت سهام در تابلوی بورس به ۸۰۰ تومان رسیده است. همچنین قیمت پایه نیروگاه زاگرس ۱۵۰ تومان در روز عرضه بود اکنون به ۳۰۵ تومان رسیده است.

وی افزود: در اردیبهشت‌ماه سال جاری شرکت دام سنگین شریف‌آباد را در بورس عرضه می‌کنیم و می‌خواهیم ۷۰ درصد سهام هلدینگ کشاورزی کوثر را به بورس ارائه کنیم و به گونه‌ای عرضه می‌کنیم که ۹۰ درصد پرتفوی مالی شرکت‌‌های سازمان کوثر در بورس ارائه شوند که با دو هفت جذب مشارکت مردم و شفافیت این کار انجام می‌شد.
کد مطلب: 7651
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *