سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ - 16 Jul 2019
۰
دوشنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۰

فلج شدن صنعت چاپ در پی افزایش قیمت کاغذ/ اوضاع چاپخانه‌ها خوب نیست

افزایش قیمت کاغذ در کشور و خراسان‌جنوبی صنعت چاپ و رسانه‌های چاپی را با مشکل مواجه کرده است.
فلج شدن صنعت چاپ در پی افزایش قیمت کاغذ/ اوضاع چاپخانه‌ها خوب نیست
به گزارش توليد ايرانی؛ در سال گذشته با افزایش قیمت در همه زمینه‌ها مواجه بودیم افزایش قیمت‌هایی که ارتباط مستقیمی با زندگی مردم دارد.
 
یکی از اقلامی که سال گذشته با افزایش قیمت روبه رو شد و هم اکنون نیز ادامه دارد قیمت کاغذ بوده که همه رسانه‌های چاپی از روزنامه گرفته تا ماهنامه و حتی چاپخانه‌ها را با مشکل مواجه کرده است. افزایش قیمت کاغذ و تاثیر مستقیم آن بر چاپ مطبوعات باعث شده در سال جاری بسیاری از روزنامه‌های کشوری تعداد صفحات خود را به نصف کاهش دهند.
 
خراسان‌جنوبی نیز استانی است که دارای چندین چاپخانه و رسانه چاپی بوده که این افزایش قیمت، بر چاپخانه‌ها و رسانه‌های مطبوعاتی استان نیز تاثیر گذاشته است.
 
محمود حیدری مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی در گفت‌وگو با خاورستان، در خصوص افزایش قیمت کاغذ و مشکلات به وجود آمده، اظهار کرد: افزایش قیمت کاغذ از سال گذشته آغاز شده است.
 
وی با بیان اینکه افزایش قیمت از بهمن و اسفند ماه سال گذشته تشدید شده، افزود: بسیاری از رسانه‌های مکتوب اعلام کردند که در سال جاری چاپ نخواهیم داشت یا تعداد صفحات را کاهش خواهیم داد که هم اکنون شاهد این اتفاق هستیم و در خراسان‌جنوبی نیز برخی از نشریات صفحات خود را کاهش داده‌اند.
 
مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی بیان کرد: چون عمده نشریات استان دو هفته‌نامه و ماه‌نامه است هنوز زیاد مشهود نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد اما اگر این روند ادامه داشته باشد و نظارتی برای تامین کاغذ با قیمت مناسب نباشد مطمئنا بخش عمده نشریات مکتوب استان چاپ نخواهد شد.
 
عدم نظارت عاملی جهت افزایش قیمت کاغذ
حیدری با بیان اینکه دلیل عمده افزایش قیمت کاغذ به عدم نظارت برمی‌گردد، گفت: افزایش یک دفعه‌ای قیمت کاغذ ربطی به واردات و تحریم‌ها ندارد بلکه بیشتر افرادی که در این کار هستند کاغذ را احتکار کرده و با ارز 4200 تومانی که به بعضی از وارد کنندها داده شد کاغذ وارد نکرده و کالاهای دیگری وارد کردند که این امر باعث نوسان در بازار کاغذ شد.
 
وی با بیان اینکه نیاز است نظارتها بیشتر شود، افزود: مشکل رسانه‌های چاپی فقط کاغذ نبوده بلکه در تامین مواد اولیه برای چاپ نیز با مشکل مواجه هستیم.
 
مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی گفت: علاوه بر بحث مطبوعات چاپ کتاب‌ها نیز با مشکل مواجه شده. افزایش قیمت حدود 6 برابری قیمت‌ها نسبت به سال قبل، مولفان را دچار مکشل کرده به نحوی که تیراژ کارهای چاپی در سال گذشته از دی‌ماه به بعد کم شده است.
 
حیدری تاکید کرد: وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی و دولت برای حمایت از مولفان و رسانه‌های مکتوب به طور ویژه باید فکری کرده و کاغذ مورد نیاز را تامین کنند.
 
وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان پیگیر موضوع است، خاطرنشان کرد: قرار بود اسفند ماه سال گذشته یکسری کاغذ با ارز 4200 تومانی بدهند اما تا کنون خبری نشده. تعدادی از نشریات سال گذشته در ماه‌های آذر و دی کاغذ با ارز 4200 تومان گرفتند اما متاسفانه همان نیز فراگیر نبوده و بعضی از نشریات نتوانستند سهمیه کاغذ را بگیرند و مجبور به تهیه کاغذ از بازار آزاد شدند.
 
مدیر مسئول موسسه مطبوعاتی امروز خراسان‌جنوبی اظهار کرد: خانه مطبوعات استان در این حوزه فقط لیستی تهیه کرد. اما شاهد اتفاق خاصی برای دریافت کاغذ نبودیم.
 
حیدری ادامه داد: برخی از استان‌ها توانستند سهمیه‌های خوبی را برای مطبوعات استان خود بگیرند اما در خراسان‌جنوبی نتوانستند سهمیه کاغذ برای بسیاری از روزنامه‌ها بگیرند.
 
افزایش5 برابری قیمت تامین مواد اولیه
وی با بیان اینکه در زمینه تامین مواد اولیه نیز تا 5 برابر شاهد افزایش قیمت بودیم، گفت: به‌رغم اینکه قیمت‌ها افزایش پیدا کرده، مواد اولیه برای چاپ  نیز در بازار کم است که می‌طلبد مسئولان به طور ویژه پای کار بیایند و اگر مواد اولیه در گمرک است برای ترخیص آن اقدام کنند.
 
حسن‌رضا حسین آبادی مدیر چاپخانه زرین بیرجند نیز در گفت‌و‌گو با خاورستان، اظهار کرد: افزایش قیمت کاغذ باعث شده که درخواست‌های مردم و ادارات برای چاپ کم شود.
 
اوضاع صنعت چاپ خراب است
وی با بیان اینکه قیمت کاغذ زیاد و کمبود است، افزود: اوضاع صنعت چاپ خیلی خراب است. بی ثباتی و چند نرخی در چاپ نیز از دیگر مشکلات چاپخانه‌ها است.
 
مدیر چاپخانه زرین بیرجند با بیان اینکه هیچ کس پاسخگوی مشکلات ما نیست، گفت: چندین نوبت برای بیان مشکل خود به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مراجعه داشته‌ایم اما فرهنگ و ارشاد اسلامی که کاغذ ندارد به چاپخانه‌ها بدهد اگر هم داشته باشد به روزنامه‌ها و ناشران می‌دهد و چاپخانه‌ها باید کاغذ آزاد تهیه کنند.
 
حسین آبادی گفت: نه کمک می‌خواهیم و نه درخواستی داریم چراکه کسی در سطح کشور پاسخگو نیست.
 
کاغذهای داخلی مرغوبیت ندارد!
وی بیان کرد: کاغذهای مورد استفاده برای چاپ بیشتر خارجی است و کاغذهای داخلی استفاده ندارد چراکه مرغوبیت آن خوب نیست و دستگاه را خراب می‌کند لذا مجبور هستیم کاغذ خارجی بگیریم.کاغذ خارجی نیز کمبود است و اگر باشد مشکلات مربوط به گمرک دارد که باید در این زمینه نیز فکری اندیشیده شود.
 
مدیر چاپخانه زرین بیرجند با بیان اینکه هزینه کاغذهای خارجی نیز بالا است و خرید آن مقرون به صرفه نیست، گفت: متاسفانه افزایش قیمت باعث شده وقتی می‌خواهیم هزینه چاپ را از مردم بگیریم خجالت بکشیم چرا که پولی که قرار است پرداخت شود در برابر تعداد کاغذی که چاپ شده زیاد است.
 
حال و روز نزار چاپخانه زرین
حسین آبادی با اشاره به اینکه چاپخانه زرین قدیمی‌ترین چاپخانه بیرجند با 5 نیرو حال و روز خوبی ندارد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر از دستگاه دیجیتالی چاپخانه به دلیل مقرون به صرفه نبودن تامین مواد اولیه استفاده نمی‌کنیم. تامین مواد اولیه برای این دستگاه در خراسان‌جنوبی امکان پذیر نیست و باید از تهران تهیه شود که در تهران نیز کمبود بوده و شرایط واردات مناسب نیست چراکه باید از کشورهای دیگر تهیه شود.
 
وی افزود: دو سال است که مشکلات ما آغاز شده اما از زمانی‌که قیمت ارز بی ثبات و تحریم‌ها تشدید شد مشکلات بیشتر شده چون همه دستگاه‌های چاپ، خارجی است و تحریم‌ها نیز تاثیرات سوء بر این شرایط گذاشته است.
 
با این روند اگر افزایش قیمت کاغذ و عدم نظارت ادامه داشته باشد دیری نخواهد گذشت که شاهد تعطیل شدن چاپخانه‌ها و رسانه‌های چاپی در کشور باشیم. لازم است در این سال که به نام رونق تولید نامگذاری شده مسئولان مربوطه برای مهار افزایش قیمت کاغذ و نظارت بیشتر آن برنامه‌ریزی داشته باشند که شاهد تعطیلی چاپخانه‌ها و به دنبال آن رسانه‌های چاپی نباشیم.
کد مطلب: 7487
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *