دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ - 26 Aug 2019
۰
پنجشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۵

پشت پرده سکوت درباره ۸۰۰ هزار میلیارد تومان چیست؟

دو-سوم بودجه کشور به سمت شرکت‌های دولتی سرازیر می‌شود که تقریباً هیچ نظارتی بر آنها نیست. اصلاً معلوم نیست که با این بودجه چه می‌شود؟
پشت پرده سکوت درباره ۸۰۰ هزار میلیارد تومان چیست؟
به گزارش توليد ايرانی؛ ابراهیم رضایی: خیلی‌ها فکر می‌کنند که پیدایش رسانه‌های جدید و عبور آنها از فیلترینگ و سانسور موجب آگاهی مردم شده اما من تردید دارم.

شاید باورش سخت باشد اما معتقدم که رسانه‌ها در این زمانه به تحمیق افکار عمومی کمک می‌کنند. چرا؟ چگونه؟

پاسخ مفصل است اما تنها با یک نمونه منظور خود را می‌رسانم:

 اگر خاطرتان باشد در پایان هر سال بحث‌هایی مفصل در شبکه‌های اجتماعی در مورد بودجه جدول موسوم به ۱۷ (کمک به موسسات فرهنگی و اشخاص حقوقی غیردولتی) صورت می‌گیرد. کاری به اینکه این مجموعه‌ها مستحق دریافت چنین بودجه‌هایی هستند یا نه، و اینکه چه می‌کنند یا اصولاً چند درصد بودجه‌شان محقق می‌شود ندارم اما حتماً مستحضر هستید که طی چند سال اخیر بحث‌های زیادی و تمرکز وسیعی از سوی رسانه‌ها بر روی تک تک ردیف های این جدول شده است.

دو-سوم بودجه کشور به سمت شرکت‌های دولتی سرازیر می‌شود که تقریباً هیچ نظارتی بر آنها نیست. اصلاً معلوم نیست که با این بودجه چه می‌شود؟ چه کار می‌کنند؟ کجا خرج می‌شود؟ مدیران این شرکت‌ها چقدر می‌گیرند؟ و...این شرکت‌ها حتی حاضر نیستند به مردم یا نمایندگان مردم در مجلس توضیح دهند که با این بودجه‌ها چکار می‌کنند؟

مجموع بودجه جدول ۱۷ کمتر از  ۳۰۰میلیارد تومان است اما بودجه شرکت‌های دولتی بیش از «۸۰۰ هزار میلیارد تومان» است.

کاری که رسانه با ما می‌کند همین است. از صبح تا شب جدول ۱۷ را در چشم ما می‌کند و ما هم خیال می‌کنیم که به ریشه رسیده‌ایم اما کسی از بخش اعظم بودجه حرفی به میان نمی‌آورد. بودجه جدول ۱۷ خیلی کمتر از یک-هزارم بودجه شرکت‌های دولتی است اما میزان پرداخت رسانه به جدول ۱۷ خیلی بیش از هزار برابر مقداری است که به بودجه شرکت‌های دولتی می‌پردازد.

در این شگرد مخاطبان جملگی مشغول می‌شوند تا کسی از آن ۸۰۰ هزار میلیارد تومان سوالی نپرسد. مخاطب فکر می‌کند که آگاه شده در حالی که قربانی چشم‌بندی شده است.

یک تکنیک متداول رسانه ها در عملیات روانی، «برجسته سازی» است یعنی همین مثال بالا. یک موضوع کم‌اهمیت را آنچنان برجسته می‌کنند تا مخاطب موضوع اصلی را فراموش کند.

برجسته کردن ماجرای کنسرت‌ها و دیوارکشی و کمرنگ کردن مسائل اقتصادی در انتخابات 96، انتقاد تند فلان نماینده از رئیس جمهور یا وزیر خارجه، خطبه یک امام جمعه و... از جمله حاشیه‌هایی هستند که بر متن غلبه کرده‌اند
کد مطلب: 6023
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *