يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 Apr 2019
۰
سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۵

کشف ۳ سفره جدید آب‌های ژرف

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: آب‌های ژرف مانند چاه نفت اکتشافی است و مطالعه در این زمینه ادامه دارد.
کشف ۳ سفره جدید آب‌های ژرف
به گزارش توليد ايرانی؛ بهروز مرادی با اشاره به اینکه مطالعه بر روی یک سفره آب‌های ژرف در سیستان و بلوچستان بررسی شده است و سه سفره دیگر باید بررسی شود افزود: آزمایش‌های رادیو اکتیویته نیز باید در این زمینه انجام شود.

وی گفت: بودجه سال ۹۷ این شرکت ۸ هزار میلیارد تومان مصوب شد که تاکنون ۴ هزار میلیارد تومان تخصیص یافته است.

وی افزود: حدود ۳۵۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی نیز به این شرکت برای اجرای طرح‌ها اختصاص یافت که بخشی از آن عملیاتی شده است.

مرادی در زمینه بدهی شرکت­ توسعه منابع آب و نیروی ایران نیز گفت: دو هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهکاریم که با محاسبه جریمه دیرکرد آن باید ۶ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها پرداخت کنیم که با استفاده از تبصره ۵ آن را تهاتر و تسویه خواهیم کرد.

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: تا پایان امسال همه ۱۲ طرح در حال اجرا در این شرکت به پایان می‌رسد.

وی در زمینه تاثیر تحریم‌ها در اجرای طرح‌ها نیز گفت: قبلا نیز این شرایط را تجربه و از آن عبور کردیم و در تحریم‌های جدید از طریق خطوط­ LC اروپایی که باز می‌شود از تحریم‌ها عبور می‌کنیم و مشکلی در این زمینه ایجاد نمی‌شود.

بیشتر بخوانید

تازه‌ترین اخبار از وضعیت دکل‌حفاری برای بهره‌برداری از منابع آبی ژرف در منطقه سیستان

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران در زمینه سد بختیاری بلندترین سد کشور نیز گفت: با توجه به روند بارش‌های ۱۵ سال اخیر ارتفاع این سد از ۳۱۵ متر به ۲۷۰ متر کاهش یافت که این موضوع موجب شد تا از برنامه کمی عقب افتادیم، اما بحث فاینانس طرح تمام شده و آماده اجراست.

وی افزود: تونل انحراف و راه‌های این طرح نیز اجرا شده است.

مرادی گفت: پیش‌تر برای فاینانس سد بختیاری با کشور کره و ژاپن مذاکراتی انجام شده بود، اما به دلیل وجود شرایط خاص تحریم نتوانستیم از فاینانس این کشور‌ها استفاده کنیم و هم اکنون چین طرح سد بختیاری را فاینانس کرده است.

مرادی گفت: هم اکنون ۱۵ درصد ظرفیت نصب شده کشور مربوط به نیروگاه‌های برق آبی است و طرح‌های بزرگ آبرسانی علاوه بر ساخت سد نیز جزو فعالیت‌های شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بوده است.

سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور‌های عمان، تاجیکستان و کوبا مذاکره‌هایی به عنوان تسهیل کننده بخش خصوصی داشتیم و قرار است نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای در کشور تاجیکستان اجرا کنیم.

مرادی­ در زمینه سد گتوند نیز گفت: دو فاز توسعه گتوند جزو طرح‌هایی است که با پیمانکار داخلی وارد مذاکره شدیم و بانک عامل و پیمانکار مشخص شود این طرح به ظرفیت ۶۴۰ مگاوات اجرایی خواهد شد.
کد مطلب: 5048
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *