يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 Apr 2019
۰
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۲

تولید سالانه ۴۰۰ میلیون گل‌وگیاه در مازندران

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران با بیان اینکه صادرات گل و گیاه از مازندران به خارج کشور را کمتر از یک درصد است، گفت: صادرات گل در ایران 24 میلیون دلار است، در حالیکه این رقم در دنیا 20 میلیارد دلار است.
تولید سالانه ۴۰۰ میلیون گل‌وگیاه در مازندران
توليد ايرانی: عزیزاله شهیدی‌فر بعد از ظهر امروز در جلسه هماهنگی برگزاری ششمین جشنواره گل و گیاه که در شورای شهر بابل برگزار شد با بیان اینکه متاسفانه ایران جایگاه خوبی در مصرف گل و گیاه در دنیا ندارد، گفت: گل و گیاه یکی از هفت محصول اقتصادی و استراتژیک مازندران است که سند توسعه آن در حال تدوین است.

وی با اشاره به اینکه تولید گل و گیاه در مازندران از جایگاه بالایی برخوردار است، افزود: سالانه 400 میلیون واحد گل و گیاه در مازندران تولید می‌شود که بر این اساس، رشد 5 درصدی را در برنامه ششم توسعه شاهد خواهیم بود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران صادرات گل و گیاه از مازندران به خارج کشور را کمتر از یک درصد اعلام کرد و افزود: این عدد در برنامه درازمدت به 10 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

شهیدی‌فر با اشاره به اینکه سرانه سالانه مصرف گل در دنیا 200 شاخه است که در ایران حدود 10 شاخه در سال است، بیان کرد: صادرات گل در ایران 24 میلیون دلار است، در حالیکه این رقم در دنیا 20 میلیارد دلار است.

وی از صادرات 80 درصدی گل و گیاه مازندران به سایر استان‌ها خبر داد و افزود: چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به تولید و صادرات گل در استان شده است و جهاد کشاورزی برنامه‌های مدونی در احداث گلخانه‌ها و فضای باز تولیدات گل در دست اقدام دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در پایان گفت: 165 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال روستایی به مازندران اختصاص یافت که 130 میلیارد تومان در بخش کشاورزی جذب شد و بخش عمده‌ای از این تسهیلات در حوزه گل و گیاه بوده است.
کد مطلب: 4883
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *