جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - 22 Feb 2019
۰
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۳

آغاز برداشت زغال اخته

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاروزی استان قزوین گفت: عملیات برداشت زغال اخته از سطح 715هکتار از باغات استان آغاز شده است.
آغاز برداشت زغال اخته
به گزارش توليد ايرانی؛ علی اکبری اظهار کرد: سطح زیر کشت باغات زغال اخته در سال جاری 715 هکتار است که از این میزان که از این میزان 705 هکتار به باغات بارور و 10 هکتار به باغات غیر بارور اختصاص دارد. 

وی پیش بینی کرد: با توجه به وجود سرمازدگی بهاره در سالجاری در زمان تشکیل گل؛ میزان عملکرد محصول نسبت به سال گذشته کاهش یابد. 

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برآورد کرد: امسال با توجه به سرمازدگی 60درصدی بهاره پیش بینی می‌شود بین 1200 تا 1500 تن محصول زغال اخته از باغات استان برداشت شود. 

وی گفت: بیشترین سطح زیر کشت این محصول در سطح استان در شهرستان قزوین؛ مناطق الموت و طارم سفلی است که در منطقه الموت روستاهای بخش رودبار شهرستان شامل هیر و در منطقه طارم سفلی دهستان کوهگیر روستای یوزباشچای است. 

اکبری افزود: در این مناطق محصول زغال اخته از عملکرد و مرغوبیت بیشتری نسبت به دیگر مناطق برخوردار است. 

وی ابراز کرد: با توجه به تفاوت در توپوگرافی استان و توده های محلی موجود؛ زمان برداشت این محصول از اوایل مرداد ماه تا اواخر مهر ماه می باشد که یک مزیت برای استان محسوب می‌شود. 

به گفته این مسئول؛ استان قزوین رتبه اول سطح زیر کشت و تولید محصول زغال اخته در کشور را به خود اختصاص داده است. 

اکبری یادآور شد: زغال اخته محصولی مناسب برای صادرات محسوب می شود که معمولا به صورت تازه خوری مصرف می‌شود؛ اما به صورت خشک، مربا، کنسرو، آب میوه، سس ژله، سرکه، لواشک و قرص‌های آنتی اکسیدان نیز قابل استفاده است.
کد مطلب: 3668
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *