جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - 22 Feb 2019
۰
يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲

تخلف ارزی به اسم تجارت

بعد از سیاستهای جدید ارزی دولت در فروردین ماه بسیاری از شرکتهای متخلف در سایه عدم نظارت جدی دولت با ترفند بیش اظهاری واردات اقدام به سو استفاده از ارز رسمی برای خروج ارز از کشور نموده‌اند.
تخلف ارزی به اسم تجارت
توليد ايرانی: بر اساس مکاتبه گمرک شهید رجایی با بانک شهر به عنوان بانک تامین کننده  ارز  برای یک شرکت بازرگانی، مشخص شد شرکت مذکور در فروردین ماه سال جاری اقدام به واردات کائوچوی اتیلن پروپیلن به ارزش 106هزار یورو نموده است. در بررسی میدانی به عمل آمده در گمرک مذکور بیش اظهاری 32 درصدی ارزش در اظهارنامه شرکت واردکننده محرز شده است.
 
سوالی که در اینجا وجود دارد این است که چرا دولت و وزارت صنعت اجازه دادند تا هر شرکت تازه از راه رسیده‌ای اقدام به ثبت سفارش و واردات کالا نماید. سوالی بعد این است که چرا بدون بررسی اولیه ارزش کالا، بانک مرکزی و بانک عامل اقدام به تامین ارز برای واردات شبه صوری شرکتهای سودجو کرده‌اند. سوال سوم این است که نقش سامانه جامع تجارت که در دو سال گذشته با آب تاب رسانه ای به تمجدید از آن پرداخته شد چه نقشی در کنترل این تخلفات دارد. مشخص شد شرکت واردکننده در شرایط وخیم ارز ی کشور اقدام به سو استفاده از ارز دولت تخصیص داده شده کرده است. گفتنی است، هنوز دولت و دستگاههای نظارتی گزارشی در خصوص اقدام تعزیری انجام شده با این دست شرکتها ارائه نکرده اند.
 
مدیر کل پیشین دفتر تعیین ارزش گمرک ایران چندی قبل  با اشاره به سیاستهای جدید ارزی دولت در سایه نبود زیرساخت نظارت کافی گفته بود، از 10 میلیارد یورو ارز دولتی تامین یا تخصیص داده شده به کالا های گروه یک و دو؛ احتمال تشکیل پرونده های متعدد بیش بود ارزش یا بیش اظهاری واردات وجود دارد.
 
با توجه به کثرت پرونده‌های خروج ارز تشکیل شده در گمرک از این به بعد به معرفی شرکتهای متخلف  و سواستفاده کنندگان از ارز دولت در شرایط تحریم اقتصادی خواهیم پرداخت. به عقیده کارشناسان با تشدید اقدامات نظارتی امکان برخورد به موقع با تخلفات ارزی وجود داشته و نیازی به تغییر سیاستهای ارزی و بازگشت  به عقب و استقبال از تورمهای سنگین نبوده است. متاسفانه به نظر میرسد دولت با تعمیق بازار ثانویه ارزی صورت مساله را پاک کرده و مشخص نیست با چه ابزاری قصد دارد تورمهای سنگین پیش رو را مدیریت کند.
کد مطلب: 3661
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *