سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - 26 Mar 2019
۰
شنبه ۲۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲

فاصله ۳‌برابری قیمت گل از عمده‌فروشی تا مغازه‌ها

رئیس‌اتحادیه تولیدکنندگان گل وگیاه استان تهران گفت: گل‌فروشان گل را به قیمت بالایی می‌خرند و مجبورند به قیمت بالاتری هم بفروشند. باتوجه به این موضوع، قیمت گل در مغازه‌ها دو - سه برابر گران‌تر می‌شود.
فاصله ۳‌برابری قیمت گل از عمده‌فروشی تا مغازه‌ها
توليد ايرانی: غلامحسین سلطان‌محمدی درباره وضعیت تولید و بازار گل اظهار داشت: طبق آمار در سال گذشته صادرات گل ۴۹۰ درصد نسبت به سال قبل از آن بیشتر شده است اما باتوجه به رتبه هفدهم تولید در این بخش، صادرات جایگاه مناسبی ندارد و به گفته غلامحسینسلطان‌محمدی، علیرغم اینکه برای تولید انبوه گل امکانات وجود دارد، صادرات سالانه ۲۰۰ میلیون دلار است؛ درحالیکه هزار برابر این مقدار، واردات گل و گیاه داریم. البته با بالا رفتن قیمت دلار واردات گل سخت‌تر و گران‌تر خواهد شد.
  وی با بیان اینکه باید برای صادرات گل زیرساخت ایجاد شود، گفت: تولید باید دست عده زیادی باشد و صفر تا ۱۰۰ آن در داخل انجام شود تا قیمت تمام شده کاهش یابد. همچنین برای تولید گل باید برنامه و تقویم کشت داشته باشیم و اگر بناست گل وگیاه را صادر کنیم باید از ابتدا با هدف صادرات تولید کنیم؛ نه اینکه پس از تولید به فکر صادرات بیفتیم.

عضو هیئت مدیره اتحادیه تولید کنندگان گل وگیاه ایران درباره گرانی هزینه تولید که عامل ناموفق بودن در صادرات شده است، تصریح کرد: هزینه تولید و قیمت صادرات در کشور ما گران است.

برای مثال قیمت فروش یک شاخه گل رز در بازار هلند ۵۰۰ تومان و در بازار ایران سه تا چهار هزار تومان است. سلطان‌محمدی افزود: گل‌فروشان گل را به قیمت بالایی می‌خرند و مجبورند به قیمت بالاتری هم بفروشند. باتوجه به این موضوع، قیمت گل در مغازه‌ها دو - سه برابر گران‌تر می‌شود و این در حالی است که اگر محصول فروخته نشود، دست‌فروشان گل را در خیابان‌ها به قیمت پایین‌تری عرضه می‌کنند که باعث بی‌اعتمادی خریداران به مغازه‌داران می‌شود.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید بر تولید گل و گیاه نظارت داشته باشد، گفت: واردات گل و گیاه دست کسانی است که از وزارت جهاد کشاورزی مجوز گرفته‌اند و اتحادیه گل وگیاه در واردات نقشی ندارد. در صادرات نیز عده‌ای دیگر اقدام می‌کنند که در بهبود قیمت تمام شده موفق عمل نمی‌کنند. باید وزارت جهاد کشاورزی برای واردات محصول اولین استعلام را از اتحادیه مربوطه بگیرد، چون متخصص این کار نیست.

رئیس‌اتحادیه تولیدکنندگان گل و گیاه استان تهران درباره ساخت پایانه صادراتی گل وگیاه تصریح کرد: ۸۰ درصد عملیات ساخت این پایانه به اتمام رسیده اما مشکلاتی دارد.

اول اینکه از دولت وامی برای کل اعضا گرفته شده و شش میلیارد تومان کمک بلاعوض نیز دریافت شده است که پیشنهاد شد برای شش میلیون نفری که در کشور تولید گل دارند، در پایانه نفری یک سهم قائل شوند اما از طریق دولت این کار انجام نشده است.

منبع:کیهان
کد مطلب: 3087
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *