جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ - 21 Feb 2020
۰
شنبه ۱۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۸

فاصله ۸ برابری قیمت خرما از نخلستان تا بازار

دبیر انجمن خرما گفت: هر کیلوگرم خرما با نرخ 2500 تومان در ابتدای فصل از کشاورزان خریداری و 15 تا 20 هزار تومان در بازار توزیع می‌شود.
فاصله ۸ برابری قیمت خرما از نخلستان تا بازار
توليد ايرانی: با توجه به آنکه هر کیلوگرم خرما با نرخ 2500 تومان در ابتدای فصل از کشاورزان خریداری می‌شود، اما به سبب فقدان نظارت و کنترل بر بازار با قیمت‌های گزاف 15 تا 20 هزار تومان (هشت برابر گران‌تر) توزیع می‌شود.
  وی نرخ منطقی هر کیلوگرم خرما در بازار را پنج هزار تومان اعلام کرد و افزود: با وجود نرخ‌های بالای خرما در بازار، جای سؤال است که چرا مسئولان هیچ واکنشی به وجود دلالان و واسطه‌گران و افزایش چشمگیر قیمت‌ها نشان نمی‌دهند.

دبیر انجمن خرما، خرید توافقی را راهکار مناسب کنترل قیمت دانست و تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی در ابتدای فصل برداشت همانند سایر محصولات باید اقدام به خرید خرما با نرخ‌های منطقی از کشاورزان کند تا با ذخیره‌سازی مناسب محصول با نوسان چشمگیر قیمت در ماه‌های پر تقاضا روبه‌رو نشویم.

موسوی میزان تولید سال گذشته خرما را یک میلیون تن اعلام کرد و افزود: سالانه 400 هزارتن از این میزان باید به بازارهای هدف صادر شود.

وی با‌ اشاره به تأثیر خرید توافقی  بر جلوگیری از تنش و التهابات بازار، گفت: با توجه به آنکه 50 درصد محصول در ماه رمضان و مابقی در سایر فصول مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین خرید توافقی و ذخیره‌سازی به موقع خرما تأثیر بسزایی در کنترل قیمت محصول در بازار دارد در حالیکه فقدان نظارت و ذخیره‌سازی به موقع خرما موجب می‌شود این محصول با نرخ‌های سرسام‌آوری که ناشی از جولان دلالان در بازار است، عرضه شود.
کد مطلب: 2935
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *