دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - 25 May 2020
۰
چهارشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۴

اقتصاددان اصلاح‌طلب: دولت قیمت خودرو را سرکوب نکند!

لیلاز در دولت اول روحانی، او را قهرمان عدالت پروری دانسته بود. حالا هم دفاع او از افزایش بی رویه قیمت خودرو دور از ذهن نیست.
اقتصاددان اصلاح‌طلب: دولت قیمت خودرو را سرکوب نکند!
توليد ايرانی: سعید لیلاز، اقتصاددان اصلاح‌طلب و از مدیران صنعت خودروسازی (قائم مقام ایران خودرو دیزل)، طی یادداشتی افزایش قیمت خودرو را با افزایش لبنیات مقایسه کرده است. او می‌نویسد: «آیا افزایش قیمت فقط در مورد خودرو اتفاق افتاده یا قیمت کالا‌های دیگر هم دچار افزایش قیمت شده‌اند؟ در ایران طبق آمار بانک مرکزی سطح عمومی قیمت‌ها نسبت به سال ۱۳۹۵ که شاخص ۱۰۰ بوده بیش از ۲/۲ برابر شده است. شما مثلاً در مورد لبنیات قیمت‌ها را بسیار بسیار بالاتر می‌بینید و از رشد قیمت محصولات فلزی بسیار بیشتر محصولات پتروشیمی همین طور. در یک چنین اتمسفری طبیعی است که قیمت خودرو افزایش پیدا کند.»

او برخورد احتمالی دولت با افزایش قیمت خودرو را تعبیر به «سرکوب» می‌کند و می‌نویسد: «اگر دولت به هر دلیلی با هر انگیزه‌ای بخواهد قیمت خودرو را سرکوب کند طبیعی است که از یک طرف مقادیر عظیمی رانت به بعضی خریداران خاص منتقل می‌شود و از طرف دیگر مقدار انگیزه و نیرومندی برای افزایش تولید را از خودروساز‌ها می‌گیرد یعنی سرمایه در گردش خودروساز‌ها در سه سال گذشته در حالی بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان تحت سیاست‌های سرکوب قیمت از دست دادند که بانک مرکزی محترم و دولت و بانک‌های دیگر با نذر و نیاز و صدقه گردان ۴ الی ۵ هزار میلیارد تومان به صورت وام به این صنایع تزریق کرده است. این ریشه اصلی ماجراست.»

او می‌افزاید: «مجموعه‌ای از سیاست‌گذاری‌ها و اتفاقاتی که تماماً خارج از کنترل خودروساز‌ها هستند، قیمت خودرو را افزایش داده همین اتفاق در مورد لبنیات و مواد غذایی افتاده...»

لیلاز در دولت اول روحانی، او را قهرمان عدالت پروری دانسته بود. حالا هم دفاع او از افزایش بی رویه قیمت خودرو دور از ذهن نیست. آنچه در مواضع سرمایه سالاران اهمیتی ندارد، وضعیت اقتصادی مردم است. خودروساز می‌گوید چرا شیر گران شد و همچون کودکی دبستانی بدش نمی‌آید بگوید که اول با آن‌ها برخورد کنید و بعد سراغ من بیایید!
 
کد مطلب: 19686
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *