يکشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۹ - 20 Sep 2020
۰
دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۰

ایران موفق به ساخت "میکروسکوپ‌های اتمی" شد

یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی توانست به دانش ساخت "میکروسکوپ‌های نیروی اتمی و نانواسکوپ‌های انرژی اتمی" دست پیدا کند.
ایران موفق به ساخت "میکروسکوپ‌های اتمی" شد
به گزارش توليد ايرانی، میکروسکوپ‌های نیروی اتمی بخش گسترده‌ای از دستگاه و تجهیزات شناسایی در مقیاس نانو به خود اختصاص داده‌اند. دستگاه‌های بسیار متفاوتی با مبانی مشابه و حالات کاری مختلف عرضه شده‌اند که از نظر دقت و کیفیت تصاویر با یکدیگر تفاوت دارند.
یک شرکت دانش‌بنیان در کشورمان توانسته است با سال‌ها تلاش و تحقیق به دانش ساخت میکروسکوپ‌های نیروی اتمی و نانواسکوپ‌های انرژی اتمی دست پیدا کند.
سید عباس شاهمرادی؛ مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان درباره نوع فعالیت و تولیدات این شرکت گفت: دستگاه میکروسکوپ Multi Mode نیروی اتمی، نانوسکوپی با قابلیت‌های بسیار است. در این مدل میکروسکوپ نیروی اتمی تمام مُدهای کاری قابل استفاده و به‌کار گیری است همچنین طراحی دستگاه Multi-Mode به شکلی انجام شده است که تجهیزات جانبی و ماژول‌های انتخابی به آسانی قابل اضافه شدن باشد.
این فعال فناور ادامه داد: میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM) برای بررسی خواص و ساختار سطحی مواد در ابعاد نانومتری به کار برده می‌شود. بر خلاف اکثر روش‌های بررسی خواص سطوح، با میکروسکوپ نیروی اتمی محدودیت اساسی بر روی نوع سطح و محیط آن وجود ندارد. با این نانوسکوپ امکان بررسی سطوح رسانا یا عایق، نرم یا سخت، منسجم یا پودری، بیولوژیک و آلی یا غیر آلی وجود خواهد داشت.
وی به محصول جدید این شرکت اشاره و بیان کرد: میکروسکوپ الکترونی محصولی جدید است که جدیداً در این شرکت طراحی و تولید شده و مدتی است که از ورود آن به بازار می‌گذرد. این تجهیز با وزن 2.5 تن، عرض و ارتفاع 3 متر یک میکروسکوپ عظیم است که دانش آن پیش‌تر فقط در اختیار دو کشور آمریکا و ژاپن بود.
این فعال فناور درباره واردات این گونه تجهیزات بیان کرد: این قبیل تجهیزات در گذشته از خارج وارد کشور می‌شد ولی اکنون این واردات صورت نمی‌گیرد ضمن اینکه در حال حاضر نیز بیش از 80 درصد بازار نانوسکوپ داخل در دست شرکت آراپژوهش است.
شاهمرادی به موضوع اشتغال‌زایی اشاره و توضیح داد: در این مجموعه برای 30 نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شده است.
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از کشورهای آمریکا، روسیه، دانمارک، آلمان، انگلیس، سوئیس و ژاپن به عنوان کشورهای اصلی تولیدکننده این محصولات نام برد.
این فعال فناور ادامه داد: خوشبختانه یک دستگاه از این محصول به دانشگاه امیرکبیر فروخته شده است و مراحل قراردادهای اولیه برای فروش 2 دستگاه دیگر با دو دانشگاه صنعتی کشور نیز امضا شده است که امیدوار هستیم طی چند روز آینده فروش قطعی آن صورت بگیرد.
کد مطلب: 18719
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *