يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - 27 Sep 2020
۰
چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۷

خودکفایی در تولید مواد اولیه داروهای زیستی

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: در زمینه تولید مواد اولیه داروهای زیستی خودکفا هستیم و هیچ ماده اولیه‌ای به کشور وارد نمی‌شود.
خودکفایی در تولید مواد اولیه داروهای زیستی
توليد ايرانی: مصطفی قانعی با اعلام این خبر اظهار کرد: ما زمانی که می‌گوییم مواد اولیه دارویی تولید کردیم، یعنی از ابتدا تا انتهای آن در کشور تولید می‌شود و اگر غیر از این باشد، نمی‌گوییم تولید کردیم.
وی با بیان این که به جرات اعلام می‌کنم که در زمینه تولید مواد اولیه داروهای زیستی خودکفا هستیم، افزود: البته همه تلاش‌ها در همین حد نمانده است و برنامه‌هایی برای تولید مواد اولیه داروهای شیمیایی که بخش بزرگی از بازار دارویی را تشکیل می‌دهد، هم داریم.
قانعی ادامه داد: تولید ماده اولیه داروهای شیمیایی هم یکی از اهداف ستاد است. در تلاش هستیم تا با کمک دانش‌بنیان‌های داخلی، طی دو تا سه سال این مواد را هم تولید بومی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: به صورت کلی ۱۴۰ داروی زیستی وجود دارد که از این تعداد ۲۲ دارو در کشور تولید شده و قرار است ۳۰ داروی دیگر تا ۱۸ ماه آینده به تولید برسد.
بر اساس اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، روند تولید دارو با تهیه مواد اولیه آن آغاز می‌شود و نبود مواد اولیه یعنی وابستگی از صفر تا صد به واردات. اما ایران با تلاش متخصصان خود توانسته این روند را تغییر دهد و با تولید مواد اولیه داروهای زیستی گامی بزرگ برای تامین نیازهای داخلی بردارد.
کد مطلب: 17737
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *