يکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - 27 Sep 2020
۰
يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۲

ساخت و راه‌اندازی پایلوت سیستم هاضم تولید بیوگاز از زباله‌های شهری

طرح ساخت و راه‌اندازی پایلوت سیستم هاضم بی‌هوازی تولید بیوگاز از زباله‌های کلانشهر اصفهان به محققان پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محول شد.
ساخت و راه‌اندازی پایلوت سیستم هاضم تولید بیوگاز از زباله‌های شهری
توليد ايرانی: دکتر حسین قنواتی، عضو هیات علمی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی و مجری طرح اظهار کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان که یکی از شهرداری‌های فعال در زمینه مدیریت پسماند و تولید کمپوست از زباله است، به منظور بهینه‌سازی فرایند تولید کمپوست با کیفیت و بی بو و کاهش  آلودگی‌های زیست محیطی کارخانه بازیافت در شرق اصفهان درصدد راه‌اندازی سیستم هاضم بی‌هوازی برآمده تا ضمن ارتقای کیفیت کمپوست خود برق تولیدی را نیز به شبکه برق سراسری وارد کند. 
وی خاطرنشان کرد: سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان که در این راستا با چند شرکت خارجی از جمله یک شرکتی آلمانی نیز وارد مذاکره شده، قصد دارد ابتدا پایلوت بومی‌سازی شده سیستم هاضم این شرکت آلمانی را راه‌اندازی کند تا میزان دقیق بیوگاز قابل استحصال از مواد آلی پسماند شهر مشخص شده و از اقتصادی بودن پروژه مطمئن شود. در این راستا فراخوانی در سطح کشور انجام شده که در نهایت با توجه به تخصص و تجارب قابل توجه مدیریتی از جمله مدیریت کارخانه تولید بیوگاز از پسماند تهران و مشاوره چندین کارخانه مدیریت پسماند و نیز نگارش مقالات متعدد بین‌المللی و چاپ کتابی به نام بیوگاز از سوی انتشارات اشپرینگر نیچر که به عنوان رفرنس در مجامع بین‌المللی نیز معرفی شده، سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان پروژه بهره‌برداری پایلوت را به پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی محول کرده است.
وی در خصوص روند اجرای این قرارداد، گفت: قرارداد که از حدود دو ماه پیش اجرایی شده در فاز اول (نظارت بر طراحی و ساخت) است و در فازهای بعد نسبت به بهینه‌سازی خوراک ورودی به هاضم، شبیه‌سازی سیستم، بهره‌برداری از پایلوت شبیه‌سازی شده سیستم هاضم و بهینه‌سازی تولید بیوگاز در آن اقدام خواهیم کرد.
دکتر قنوانی در پایان ابراز امیدواری کرد که با اجرای موفقیت‌آمیز این پروژه ضمن پاسخ به اعتماد سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان و کمک به حل مساله آنها چالش‌ها و موانعی که در مقابل راه‌اندازی سیستم‌های صنعتی هاضم بی‌هوازی در کشور وجود داشته نیز برطرف شده و زمینه بهره‌برداری از این سیستم‌های کارآمد در شهرها و مناطق مختلف کشور فراهم شود.
کد مطلب: 17688
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *