پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 6 Aug 2020
۰
سه شنبه ۲۴ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۵:۱۳

اعطای گواهی نانومقیاس به ۶۲۷ محصول تولیدی نانو

ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد:درکل ۲۳۸ شرکت دانش بنیان ۶۲۷ محصول نانویی را تولید کرده اند که این تعداد موفق به دریافت گواهی‌نانومقیاس شده اند.
اعطای گواهی نانومقیاس به ۶۲۷ محصول تولیدی نانو
توليد ايرانی:ستاد توسعه فناوری نانو اعلام کرد تا نیمه آذر سال جاری، ۶۲۷ محصول موفق به دریافت گواهی‌نانومقیاس شده‌اند. در مجموع ۲۳۸ شرکت تولیدکننده این محصولات هستند.
بررسی آخرین آمار محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس نشان می‌دهد که صنعت «عمران و ساختمان» با ۲۴ درصد بیشترین سهم را در حوزه‌های صنعتی محصولات دارای گواهی‌ نانومقیاس دارد. «کالای خانگی»، «خدمات و ملزومات صنعتی» و «دارو، بهداشت و درمان» با ۱۳ درصد به صورت مشترک در رتبه‌ دوم قرار دارند.
بنابراین می‌توان گفت بیش از ۶۰ درصد از محصولات دریافت کننده گواهی نانومقیاس به حوزه‌های «عمران و ساختمان»، « خدمات و ملزومات صنعتی»، «کالای خانگی» و «دارو، بهداشت و درمان» تعلق دارند.
«نساجی» و «مواد اولیه» با ۱۱ درصد در رتبه بعدی این لیست قرار دارند. حوزه انرژی و نفت یکی از حوزه‌های با اولویت بالا در کشور است اما این حوزه صنعتی تنها ۴ درصد سهم در میان حوزه‌های صنعتی محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس دارد.
همچنین تا اواخر آذرماه سال جاری، ۴۱۹ کالا و  ۲۰۸ تجهیز گواهی نانومقیاس دریافت کرده‌اند. براساس این اطلاعات، در حال حاضر  ۱۸۶ شرکت تولیدکننده کالا و ۵۲ شرکت تولیدکننده تجهیزات در لیست شرکت‌های دریافت کننده گواهی‌نانومقیاس قرار دارند.
نمودار زیر آمار تعداد محصولات دارای گواهینامه نانومقیاس را تا آذر ۱۳۹۸ نشان می‌دهد. در هر دو بخش کالای نانومقیاس و تجهیزات نانومقیاس روند رو به رشدی طی سال‌های گذشته وجود داشته است. براین اساس از سال ۱۳۹۵ به بعد، کالای نانومقیاس از تجهیزات نانومقیاس پیشی گرفته است.

ستاد توسعه فناوری‌نانو در راستای ایجاد شفافیت بازار محصولات نانو و به‌ تبع آن ارتقای کیفی این محصولات و افزایش اعتماد مصرف‌کنندگان و نهایتا توسعه بازار مواد و محصولات نانو به محصولات حوزه‌ فناوری‌نانو تاییدیه نانو مقیاس اعطا می‌کند. این فرآیند از طریق واحد ارزیابی موسسه خدمات فناوری تا بازار (کریدور) انجام می‌شود.
گواهینامه نانومقیاس با اعتبار یک ساله صادر شده و قابل تمدید است. همچنین در طول مدت اعتبار جهت اطمینان از ثبات مقیاس و خواص محصول تولیدکننده، بازرسی‌های دوره‌ای از شرکت انجام می‌شود.
 
کد مطلب: 17136
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *