جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - 22 Feb 2019
۰
يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳

تولید "توت فرنگی" گلخانه ای در "خاش"+عکس

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خاش گفت: برای نخستین بار در استان سیستان و بلوچستان، کشت توت فرنگی به صورت گلخانه ای در خاش آغاز شده است که پیش بینی می شود بیش از 200 تن از این محصول برداشت شود.
تولید "توت فرنگی" گلخانه ای در "خاش"+عکس
توليد ايرانی: امان الله طوقی اظهار کرد: کشت توت فرنگی در برخی از گلخانه های منطقه دوربن بخش مرکزی خاش آغاز شده است.

وی با بیان اینکه باید شرایط مطلوب تری برای تولید توت فرنگی در خاش مهیا شود، تصریح کرد: برای نخستین بار تولید محصول توت فرنگی در خاش تجربه می شود و امیدواریم با سعی و تلاش کشاورزان پیشرو بتوانیم بخشی از نیازهای مردم را تامین کنیم.

طوقی گفت: یک رقم از محصول توت فرنگی به صورت آزمایشی و الگویی در گلخانه های این شهرستان کشت شده است که پیش بینی می شود بیش از 200 تن محصول برداشت شود.

وی با بیان اینکه یک هزار و 200 واحد گلخانه ای در خاش فعال است که در چهار فصل تولید دارند، ادامه داد: این شهرستان رتبه نخست را از نظر تعداد گلخانه و میزان تولید محصولات گلخانه‌ای در سطح سیستان و بلوچستان دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خاش افزود: وجود بیش از 40 هزار هکتار اراضی کشاورزی باغی و زراعی و تولید سالانه افزون بر 300 هزار تن محصول این شهرستان را به قطب مهم تولید محصولات کشاورزی تبدیل کرده است.
 
وی با بیان اینکه شهرستان خاش از نظر اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار و نوین در سطح استان پیشرو است، خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های آبیاری نوین در رونق کشت و تولید انواع محصولات باغی و زراعی در شهرستان خاش نقش بسزایی دارد.

طوقی با بیان اینکه از شهرستان خاش به عنوان ایران کوچک یاد می شود، یادآور شد: این شهرستان به دلیل شرایط  اقلیمی و آب و هوایی خاص تبدیل به منطقه ای برای تولید انواع محصولات کشاورزی شده است.

وی با بیان اینکه شهرستان خاش رنگین کمان کشاورزی است، اذعان کرد: در ارتفاعات تفتان به دلیل هوای نسبتا سرد انواع درختان شامل زرد آلو، گردو، بادام، آلو در قسمت جنوبی شهرستان نخیلات، مرکبات، برنج در اراضی شرقی آن و در مجاورت مرز پاکستان نخیلات دیم در سطح زیاد با کیفیت مناسب، در دشت گوهر کوه باغات پسته و امکان کشت سایر محصولات نظیر انار، زیتون، گندم ، یونجه، زیره سبز، محصولات جالیزی و سبزی و صیفی جات حتی زعفران در این منطقه وجود دارد.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان خاش با بیان اینکه تاخیر در تخصیص اعتبارات، سبب راکد ماندن پروژه ها شده است، اظهار کرد: پیمانکاران نمی توانند طرح های خود را به موقع انجام دهند و مشکلات مردم همچنان باقی است.
کد مطلب: 1504
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *