شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - 8 Aug 2020
۰
جمعه ۱۷ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۰

ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در مراحل ساخت تجهیزات نفتی

دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: در صورتی که کارخانه‌ها فعال باشند، حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌ شود.
ایجاد ۵۰۰ هزار شغل در مراحل ساخت تجهیزات نفتی
توليد ايرانی: مجتبی اسلامی دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران گفت: یکی از کانال‌های ارتباطی وزارت صمت در خصوص ظرفیت و ساخت داخل است. هر کالایی برای ثبت سفارش باید با انجمن‌ها  بررسی شود که آیا این کالا امکان ساخت داخل دارد یا خیر؟ در صورت ضعف برای ساخت داخلی امکان واردات آن فراهم شود.
او ادامه داد: مدتی است کالاهایی که در گذشته وارداتی بودند  را بومی سازی و در داخل تولید می کنیم.
دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با بیان اینکه تحریم ها فرصتی برای تقویت کالاهای داخلی است، افزود: تحریم ها، بازخورد خوبی از نظر ایجاد فرصت داشت؛ چرا که باعث رونق تولید و استفاده از نیروی کار ایرانی شد.
اسلامی بیان کرد: در تولید برخی از تجهیزات داخلی مشکل تأمین مواد اولیه داریم، به طور مثال برخی از این تجهیزات نیاز به استیل‌ و گرید‌های خاص دارد که در فرآیند تولید به مشکل تأمین مواد اولیه بر می‌خوردند، در نتیجه امکان ساخت داخلی میسر نمی‌شود. امیدوارم این موضوع در آینده ای نزدیک مرتفع شود.
دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران تصریح کرد: تحریم‌ها به دلیل اینکه به فروش نفت برخورد کرد، پروژه‌های توسعه کشور را تحت تأثیر قرار داده است. فعالان این صنعت در اجرای پروژه‌های توسعه‌ای بازارشان را از دست داده‌اند چرا که دیگر کار‌ها پروژه‌ای تعریف نمی‌شود و باعث کوچک شدن بازار شده است.
اسلامی با بیان اینکه با فراهم کردن زیرساخت مناسب می توان اشتغال ایجاد کرد، گفت: در صنعت نفت  شاخص‌های بین‌المللی برای اشتغال‌زایی وجود دارد که برخی از آن‌ها مستقیم و برخی غیر مستقیم است.
او ادامه داد: در حالت غیر مستقیم، در صورتی که کارخانه‌ها فعال باشند برای اعضا و زنجیره اعضا حدود ۵۰۰ هزار شغل ایجاد می‌ شود. به طور مستقیم ۳ برابر این عدد شغل ایجاد می شود.
دبیر انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران ادامه داد: تقریبا در ۱۰ گروه کالایی که شامل دوار، شیرآلات، تجهیزات ثابت، ابزار دقیق، تجهیزات برقی، لوله و اتصالات و تجهیزات حفاری است، در هر گروهی کالای خاص استراتژیک می‌سازیم و اگر ساخت داخل به سمت آن نرفته، به دلیل مقیاس سفارش بوده است که اگر سفارش آن هم انجام شود جذابیت ویژه ای در ساخت داخل نمایان خواهد شد.
اسلامی گفت: قیمت تجهیزات نسبت به قبل از تحریم تغییر نکرده و اگر تغییراتی داشته، بسیار ناچیز و تابع قیمت ارز بوده است.
 
کد مطلب: 14920
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *