شنبه ۲ تير ۱۳۹۷ - 23 Jun 2018
۰
شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴

مانور دلالان در بازار خرما /وزارت جهاد همچنان خواب است

دبیر کل انجمن خرما با اشاره به هدررفت 35درصدی تولید خرما در کشور گفت: 10 درصد از مجموع تولید خرما در کشور صادر، 55 درصد در داخل مصرف و مابقی معدوم می شود.
مانور دلالان در بازار خرما /وزارت جهاد همچنان خواب است
توليد ايرانی: هدررفت 55 درصدی تولید خرما در کشور موجب شده تا نخلداران رغبتی نسبت به تولید نداشته باشند زیرا با توجه به زحمت بسیار برای به بار نشستن یک نخل سود چندانی از این بابت عاید کشاورزان نمی‌شود به همین سبب شاهد نارضایتی و درنهایت نابودی نخل‌ها در برخی از استان‌های کشور هستیم به همین دلیل گفتگویی انجام دادیم با حسین موسوی دبیر کل انجمن خرما که در ادامه می‌خوانید.
   میزان تولید خرما در کشور چقدر است؟
موسوی: سالانه حدود 900 هزارتن خرما در کشور تولید می‌شود که میزان سرانه مصرف از این مقدار 550 هزار تن است که ازاین میزان 80تا 90 هزار تن صادر و مابقی محصول به ضایعات تبدیل می‌شود.

 این مقدار ضایعات از تولید خرما به ضرر نخلداران نیست؟
 ضایعات مربوط به تولید خرما در کشور یا به زباله دانی‌ها روانه می شود ویا به عنوان غذای دام و طیور مورد استفاده قرار می گیرد.

صادرات خرما از ایران به چه صورت انجام می شود؟
 صادرات خرما به صورت فله‌ای انجام می شود و پس از وارد شدن به کشورهای دیگر بسته بندی شده و با قیمت های بسیار بالاتر از قیمت صادراتی عرضه می‌شوند.

 آیا وجود دلالان در بازار خرما صحت دارد؟
 بله، بازار خرما در مجموع در انحصار 100 نفر از دلالان بزرگ است که با وجود چنین بازاری 3 هزار نفر از خرماکاران هر ساله ضررهای بسیاری را متقبل می‌شوند.

 خرما از کشاورزان به چه قیمتی خریداری می شود؟
 خرمای مضافتی از کیلویی 1500 و 2500 و سایر خرماها زیر کیلویی هزار تومان از کشاورزان خریداری می‌شود و پس از این پروسه با دپو در انبارها توسط دلالان در بهترین زمان وبا بالاترین قیمت به بازار عرضه می شود.

 آیا نظارتی بر بازار خرما از سوی دستگاه‌های نظارتی صورت می گیرد؟
 خیر، هیچ نظارتی از سوی دستگاه‌ها بر بازار خرما وجود ندارد و مسئول نظارت بر بازار خرما وزارت کشاورزی است که متاسفانه این بازار را به حال خود رها کرده و هیچ فکری به حال کشاورزان و تولید کنندگان نمی کند.

 تولید خرما بیشتر در چه شهرهایی انجام می شود؟
 ما در شش استان کشور کاشت خرما داریم و در 25 سال اخیر هیچ گونه افزایشی در میزان تولید این محصول نداشته ایم در حالی که ظرفیت تولید ما بیش از 70 تن است که در شرایط فعلی در کشور تولید می شود.

 علت عدم افزایش تولید خرما در کشور چیست؟
 علت این امر دورریز 400 هزار تنی تولید خرما در کشور است. زیرا این محصول مشتری غیر ازدلالان در بازار ندارد و کشاورزان مجبور می شوند پس از تولید و نبود مشتری محصولات خود را دور بریزند.

 چند نخلدار در کشور وجوددارد؟
 حدود 3 میلیون نفر نخلدار در کشور وجود دارد که در استان‌های سیستان و بلوچستان، کرمان ، بوشهر،‌ فارس ، خوزستان، ایلام وبخشی از کرمانشاه مشغول کاشت هستند و بیشترین تولید در شهرهای خوزستان و کرمان انجام می شود.

راهکار شما برای معدوم نشدن حجم بالای خرما در کشور پس از تولید چیست؟
در سالهای کذشته ستادی با عنوان ستاد خرما در کشور وجود داشت که در این مجموعه شش استاندار مناطق خرماخیز، سه وزیر، رئیس کل بانک مرکزی ، نمایندگان بخش خصوصی و نماینده مجلس در آن عضو بودند و سیاست خرما در این مجموعه برنامه ریزی می شد و درحال حاضر 10 سال است که این ستاد به طور کلی تعطیل شده و هیچ نظارتی از سوی وزارت جهاد به عنوان سکاندار صورت نمی گیرد.

 شرایط تولید خرما چگونه است؟
 خرما در مناطقی که دارای عرض جغرافیایی 30 تا 32 درجه ، نداشتن زمستان زیر صفر، نداشتن بارش فراوان هستند؛ تولید می شود و خرما مخصوص کشورهای اسلامی است و تنها در مناطق محدودی از کالیفرنیا تولید اندک خرما صورت می گیرد و کیفیت و مرغوبیت خرمای ایرانی را ندارد.

 آیا نابودی نخلستان‌ها توسط نخلداران صحت دارد؟
 بله،‌ با توجه به اینکه هرساله میزان بالایی از تولید کشاورزان دور ریز می شود؛ شاهد این هستیم که تعدادی ازنخلستان‌ها نیز به دلیل عدم رضایت نخلداران نابود می شود. زیرا این افراد حتی هزینه تولید خود را از فروش خرما کسب نمی کنند چه برسد به اینکه بخواهند سودی داشته باشند. به همین دلیل شاهد نابودی نخلستان‌ها در کشور هستیم. این درحالی است که برای به بار نشستن یک نخل 7 تا 10 سال زمان نیاز است.

 راهکار شما برای رونق خرمای بازار کشور چیست؟
 برای رونق این بازار ایجاد مجدد ستاد خرمای کشور لازم است تا شرایط نخلداران و تولید خرما در کشور ساماندهی شود.

قیمت منصفانه برای خرید خرما از کشاورزان چقدر است؟
قیمت منصفانه خرید خرما با توجه به زحمات فراوان نخلداران بین 10 تا 15 هزار تومان و فروش آن 20 تا 25 هزار تومان است و این درحالی است که قیمت فروش در همین رنج هدایت می شود ولی خرید خرما از کشاورزان با حداقل قیمت صورت می گیرد.

 چندمدل خرما در کشور تولید می شود؟
 480 نوع خرما در دنیا تولید می شود و ازاین میان 400 نوع منحصراً مربوط به نخلداران ایرانی است و بیشترین مصرف خرما در کشور از نوع مضافتی است.

 آمار صادرات خرما در سال گذشته چه میزان بوده است؟
 در سال گذشته 90 هزارتن خرما صادر شد و این تنها 10 درصد از مجموع کل تولید این محصول در کشور است که از این میان 55 درصد در کشور مصرف و مابقی معدوم می‌شود.

صادرات خرما بیشتر به چه کشورهایی انجام می شود؟
صادرات فله خرما بیشتر به کشورهای روسیه، کانادا، انگلستان و فرانسه صورت می گیرد.
کد مطلب: 1476
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *