سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - 26 May 2020
۰
شنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۷

‌تولید 164 قلم داروی دامی در دومین قطب دارویی کشور

مدیرکل دامپزشکی استان سمنان با اشاره به گریت‌بندی کشتارگاه‌های طیور سراسر کشور با هدف اجرای طرح ارتقاء کیفیت بهداشتی مرغ‌ها در سه گریت a، a+و b اظهار کرد: همه کشتارگاه‌های این استان باید ظرف 6 ماه آینده به گریت a برسند.
‌تولید 164 قلم داروی دامی در دومین قطب دارویی کشور
به گزارش توليد ايرانی؛ حمیدرضا حسینی در آستانه هفته دامپزشکی در نشست خبری با اصحاب رسانه این استان که در آستانه 14 مهر روز دامپزشکی برگزار شد اظهار کرد: در حال حاضر هشت کشتارگاه طیور در سطح استان فعالیت دارند که یک کشتارگاه دارای گریت aاست و دو کشتارگاه نیز ظرف یک هفته آینده گریت a را اخذ می‌کنند و پنج کشتارگاه نیز در حال حاضر دارای گریت b هستند که باید تا پایان سال خود را به گریتa  برسانند.

وی با اشاره به اجرای طرح ارتقاء کیفیت بهداشتی مرغ خاطرنشان کرد: با اجرایی شدن این طرح مرغ‌های عرضه‌شده در استان در سه گروه a , b ,a+ تقسیم‌بندی شده و لذا مرغ‌ها از کیفیت به مراتب بیشتری برخوردار خواهند شد.

حسینی با بیان اینکه کشتارگاه‌های مرغ به دو گروه کشتارگاه‌های دارای خط 2 و فاقد خط 2 تقسیم می‌شوند ادامه داد: در کشتارگاه‌هایی که دارای خط 2 هستند امحا و احشاء داخل مرغ تخلیه و مرغ با کیفیت‌تری به مصرف‌کننده ارائه می‌شود به همین دلیل بر روی مرغ عرضه شده آنها گریت aدرج می‌شود.

مدیرکل دامپزشکی استان افزود: بر روی مرغ تولیدی کشتارگاه‌هایی که فاقد خط 2 هستند گریت b یا درجه دو درج می‌شود.

این مدیر مسوول از وجود 8 کشتارگاه مرغ و طیور در سطح استان سمنان خبر داد و گفت: سه کشتارگاه استان تا هفته آینده گریت aرا دریافت می‌کنند که هر سه کشتارگاه در غرب استان هستند.
وی از وجود 511 واحد مرغداری در استان سمنان خبر داد و گفت: این واحدها شامل 421 واحد مرغ گوشتی،42واحد مرغ تخمگذار، 12 واحد شترمرغ، 6 واحد پرورش بوقلمون و چندین واحد مرغ اجداد،مرغ مادر و...هستند.
حسینی از تولید سالانه 50 هزار تن گوشت مرغ در استان خبر داد و افزود: عمده این مرغ تولیدی که زیر نظر دامپزشکی استان تولید و به بازار عرضه می‌شود مازاد بر نیاز استان است و به خارج از استان صادر می‌شود.
مدیر کل دامپزشکی استان سمنان با بیان اینکه مرغداری‌های استان سالانه بالغ بر 40 میلیون قطعه مرغ تولید می‌کنند افزود: سالانه 10 هزار تن تخم‌مرغ نیز واحدهای تخم‌گذار استان تولید می‌شود.
وی از صنعت دامپروری و مرغداری به عنوان یک صنعت مهم در کشور نام برد و گفت: صنعت دامپروری سالانه 134 هزار میلیارد تومان آورده مالی برای کشور دارد و از این رو با صنعت نفت که سالانه 150 هزار میلیارد تومان آورده دارد رقابت می‌کند. ضمن اینکه برخلاف صنعت نفت صنعت دامپروری صنعتی مولد و تجدیدپذیر است.

وی از دامپزشکی به عنوان تضمین‌کننده چنین صنعت مهم و استراتژیکی نام برد و گفت: کلیه فرآیندهای درمانی، دارویی، آزمایشگاهی و نظارت  بر این دام‌ها از سوی دامپزشکی انجام می‌شود.
حسینی از وجود 24 داروخانه داروهای دامی در استان خبر داد و گفت: استان سمنان از نظر تعداد کارخانه‌های تولیدات دارویی بعد از البرز دومین استان کشور است.
وی از وجود 36 مرکز مایع‌کوبی و درمانگاه دامپزشکی در سطح استان خبر داد و اظهار کرد: با توجه به وجود 18 کارخانه بزرگ تولیدات دارویی دامپزشکی در استان و تولید بیش از 164 قلم انواع داروهای دامی در استان، 11 شرکت پخش دارویی کشوری و استانی نیز در این استان که از مهمترین قطب های تولید داروی دامی کشور است فعالیت می‌کند.

مدیرکل دامپزشکی استان با اشاره به برنامه‌های دامپزشکی استان در هفته دامپزشکی گفت: بیش از 90 عنوان برنامه در این هفته در استان اجرایی می‌شود که آغاز طرح ارتقا بهداشتی مرغ، کلنگ‌زنی یک کارخانه تولیدات داروی دامی در گرمسار، ویزیت و واکسیناسیون رایگان در روستاها، امضای تفاهمنامه با مراکز دانشگاهی استان، برپایی میز خدمت،مسابقات ورزشی و فرهنگی، حضور کارشناسان دامپزشکی در مدارس، حضور در سه دانشکده دامپزشکی استان و...از جمله برنامه‌های هفته دامپزشکی در استان است.
کد مطلب: 13395
نام شما

آدرس ايميل شما
نظر شما *